bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 3339

Wiceminister interweniuje ws. planowanej wycinki drzew

Grzegorz Puda, wiceminister inwestycji i rozwoju, jest zaniepokojony planowaną przez PKP wycinką drzew w centrum Bielska-Białej. Były radny Rady Miejskiej zwrócił się do ministra infrastruktury o interwencję w tej sprawie.

drzewa, tory, pociąg, tunel
Koniec z zielenią w centrum miasta? PKP planuje wycinkę drzew · fot. bielsko.info


Na początku swojego pisma poseł Grzegorz Puda zwrócił uwagę na wycinkę drzew w Cieszynie, gdzie mimo społecznego sprzeciwu ścięto wiele drzew w rejonie linii kolejowej.

- Niestety na uratowanie drzew w Cieszynie jest już za późno jednak można uchronić inne miasta od podobnej sytuacji. Sytuacji, w której PKP, będąc głuche na głos mieszkańców mogą legalnie wycinać drzewa, nawet gdy nie wydaje się to konieczne. Robią to na podstawie przepisów, które pozwalają spółce gospodarować terenem w pobliżu torów - zaznaczył wiceminister z Bielska-Białej.

Grzegorz Puda poinformował, że istnieje prawne rozwiązanie, które mówi o tym, że w przypadkach szczególnie uzasadnionych PKP może odstąpić od wycinki.

- Czy nie byłoby jednak lepiej, gdyby w przepisie tym zaznaczyć, że PKP mają obowiązek odstąpić od wycinki, jeśli występuje wyraźny opór mieszkańców. Oddalibyśmy w ten sposób decyzyjność społeczności lokalnej w myśl zasady "nihil novi sine communi consensu" (nic nowego bez powszechnej zgody - przyp. red) - uważa poseł.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.