Wiadomości

  • 2 marca 2024
  • wyświetleń: 2884

Mimo szkoleń bielskie drzewa nadal są niszczone

Nie na wiele zdały się szkolenia w zakresie pielęgnacji drzew zorganizowane przez bielski Ratusz. Po interwencji władze miasta zapowiadają dalsze działania w zakresie ochrony tych roślin.

drzewa
fot. Tomasz Wawak


Pojawiła się propozycja podjęcia przez Ratusz kolejnych działań edukacyjnych w zakresie wiedzy o pielęgnacji drzew.

- W kwietniu ubiegłego roku złożyłem interpelację, w której zaproponowałem podjęcie działań, mających na celu zwiększenie świadomości spółdzielni i zarządców wspólnot mieszkaniowych w zakresie pielęgnacji zieleni. 11 maja 2023 roku Urząd Miejski zorganizował spotkanie z dendrologami i ogrodnikiem miejskim. Dziękuję za zrealizowanie tej cennej inicjatywy. Jednocześnie proponuję kontynuować podobne działania, gdyż problem „pielęgnowania" drzew, doprowadzającego do powstawania „kikutów", istnieje nadal. Niedawno otrzymałem kolejne zgłoszenie z obszaru Złotych Łanów, a o opłakanej w skutkach „pielęgnacji" drzew przy ul. Zwierzynieckiej, dokonanej na zlecenie policji - opisuje Tomasz Wawak, radny Bielska-Białej.

Jak dodaje, w świadomości wielu zarządców cięcia pielęgnacyjne równają się drzewom bez gałęzi.

- Prowadzi to do obumierania roślin. W związku z powyższym sugeruję powtórzenie szkolenia, a także podjęcie kampanii edukacyjnej w formie filmu, materiałów graficznych, krótkich tekstów informujących o skutkach takich działań, a przede wszystkim promujących dobre praktyki. W ostatnich latach Urząd Miejski wdrożył szereg kroków na rzecz ochrony zieleni na terenach gminnych. Warto wywrzeć wpływ na spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców wspólnot, a także pozasamorządowe instytucje publiczne (policja, straż pożarna i inne), szerząc praktyki pielęgnacyjne przyjazne przyrodzie i ludziom - zaproponował.

Co ciekawe Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej przyznał, że rzeczywiście "pomimo działań edukacyjnych Urzędu Miasta, dalej dochodzi do aktów niszczenia drzew, związanych z brakiem podstawowej wiedzy z zakresu dendrologii".

- W tym roku w dalszym ciągu podejmowane będą inicjatywy edukacyjne angażujące różne grupy mieszkańców, mające na celu ochronę drzew . Środki finansowe na materiały edukacyjne zostały zabezpieczone we wniosku o dofinansowanie inwestycji związanych z zielono-błękitną infrastrukturą w ramach programu Feniks. Aktualnie miasto czeka na decyzję o przyznaniu dofinansowania - zapewnił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.