Wiadomości
- 23 grudnia 2023
- wyświetleń: 6846
Bezwzględnie sprzeciwiają się wycince drzew
Wraca temat wycinki drzew w okolicach ulicy Asnyka. Mieszkańcy okolicy nie chcą, by rosnące tam drzewa poszły pod topór. Władze miasta zapewniają, że do tego nie może dojść.
Do radnego Konrada Łosia zwrócili się mieszkańcy, którzy zaapelowali o „bezwzględną ochronę starego, cennego drzewostanu” znajdującego się na działkach w obrębie Górne Przedmieście w rejonie ulicy Tarninowej i ul. Adama Asnyka.
- Mieszkańcy mają powody do obaw, gdyż pod koniec lutego podejmowano czynności polegające na wycince drzew w obrębie tych działek. Kto wie jaki byłby rezultat tych działań, gdyby nie niezwłoczna reakcja okolicznych mieszkańców i nagłośnienie sprawy także za pośrednictwem lokalnych mediów. Na szczęście najcenniejsze egzemplarze drzewostanu zostały uratowane. Już wówczas zostałem poinformowany przez mieszkańców o tym niepokojącym procederze - przypomina przedstawiciel bielszczan.
Jak dodaje, „aktualnie realizowana jest procedura zmiany przedmiotowego planu”.
- Celem zainteresowanych mieszkańców jest maksymalne zabezpieczenie przy tej okazji cennego drzewostanu porastającego na wskazanych wyżej działkach i zachowanie jego niepowtarzalnych walorów przyrodniczych dla nich samych oraz przyszłych pokoleń. Z informacji jakie otrzymałem od mieszkańców wynika, iż rozumieją oni oczekiwania właściciela działek co do możliwości ich zagospodarowania. Niemniej jednak ich ewentualna zabudowa pod budownictwo mieszkaniowe powinna być realizowana w taki sposób, aby nie pozostawała w kolizji i nie odbywała się kosztem wartościowych przyrodniczo drzew. Zatem wszystkie inwestycje realizowane na omawianym terenie powinny wpisywać się w ochronę zieleni. Mieszkańcom zależy na maksymalnym zachowaniu istniejącego starodrzewia. Podkreślają; iż jest to teren na którym bytują dzikie zwierzęta parzystokopytne - wyjaśnia radny.
I podkreśla, że aktualny zapis, który brzmi "zachowanie istniejącej zieleni wysokiej", nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia w zakresie ochrony cennych gatunków drzew, stąd też wymaga przeformułowania na „bezwzględny nakazać zachowania istniejącej zieleni wysokiej”.
Jak w odpowiedzi poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej, „pod koniec lutego 2023 roku na wskazanych działkach były prowadzone prace pielęgnacyjne polegające na usunięciu (wycięciu, zmulczowaniu i posprzątaniu) drzew i krzewów, które nie wymagają uzyskania decyzji administracyjnej”.
- W ramach obowiązującego miejscowego planu zapis dotyczy „zachowania istniejącej zieleni wysokiej”. W takiej formie jest uwzględniany i stosowany przez organy wydające decyzje administracyjne np. podczas rozpatrywania wniosków o wycinkę drzew. Zastosowanie modyfikacji
ww. zapisu planu poprzez dodanie słów „wymóg”, „nakaz”, itd. czy użycia stwierdzenia „bezwzględny nakaz zachowania istniejącej zieleni wysokiej” mogłoby budzić wątpliwości w ocenie organów wydających decyzje administracyjne, np. w przypadku usunięcia suchych drzew - podkreślił wiceprezydent.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.