Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 marca 2015
  • wyświetleń: 1950

W sieci wyłudzają dane osobowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "firma ZubekGatner" podaj

W dzisiejszych czasach, gdy o pracę trudno, w cyberprzestrzeni pojawia się wiele osób, które żerują na ludzkiej nieświadomości. Podczas internetowej rekrutacji oszuści wyłudzają dane osobowe. Więcej na ten temat w artykule przygotowanym przez adwokata Daniela Anweilera z Kancelarii Adwokackiej Zubek Gatner Anweiler.

W mediach co jakiś czas pojawia się informacja, że ludzie otrzymują maile z prośbą o weryfikację danych do konta lub zmianę hasła, które są próbą wyłudzenia od nich danych do konta. W przypadku wyłudzania danych osobowych przestępcy znaleźli sobie podobny sposób, który skutecznie wykorzystują, żerując na ludzkiej nieświadomości i chęci zdobycia pracy.

Cały proceder wygląda następująco. Przestępcy zamieszczają na popularnych portalach ogłoszeniowych oferty pracy podszywając się pod rekrutatorów istniejących firm, jako kontakt podają tylko adres mailowy. Gdy na ofertę odpowiemy to oszuści najpierw proszą o przesłanie podstawowych danych dotyczących naszego wykształcenia posiadanych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Następnie informują o tym, że konieczne jest jeszcze dosłanie naszych danych, tj. numeru PESEL, daty i miejsca urodzenia, miejsce zamieszkania, skan dowodu osobistego oraz nr telefonu.

Kolejnym krokiem w oszustwie jest wpłata na konto założone przez oszustów na nasze dane osobowe. Są to kwoty z reguły 1 grosz albo 1 złoty. Jako powód konieczności wpłaty oszuści podają np. rozliczenia z ZUS lub Urzędem Skarbowym albo opłatę manipulacyjną przy rekrutacji. Jednak nasz przelew na wskazane konto nie ma na celu rozliczenie z ZUS czy z Urzędem Skarbowym, ale aktywowanie konta założonego internetowo w banku na nasze dane. Otwarte na nasze dane konto daje legitymacje oszustom do dalszego przestępczego działania, a po naszych potencjalnych pracodawcach słuch ginie.

Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych danych osobowych i otwarciu konta w banku przestępcy przystępują do podstawowego przestępczego działania czyli dokonywania oszustw na nasz rachunek. Posiadając nasze dane osobowe biorą na nas kredyty, które za nich mamy spłacać lub dokonują oszustw na aukcjach internetowych.

Gdy zdarzy się nam sytuacja, że zostały podstępnie wyłudzone od nas nasze dane osobowe, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję podając wszystkie okoliczności oraz wskazując maila, z którego kontaktowali się z nami przestępcy, a także numer konta, na który przelaliśmy opłatę aktywującą. Nasze szybkie działanie pozwoli, aby policjanci z wydziałów do walki z przestępstwami internetowymi mogli ustalić sprawców przestępstw zanim skutecznie zatrą po sobie ślady w cyberprzstrzeni. Uchroni nas to przed koniecznością długiego i żmudnego tłumaczenia się raz po raz przed kolejnymi prokuratorami lub komornikami, że nie mamy nic wspólnego z żadnymi przestępstwami.

adw. Daniel Anweiler

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

firma ZubekGatner

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "firma ZubekGatner" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.