Wiadomości

  • 28 marca 2014
  • 1 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 13426

Margaryna "Palma" szerzy rasizm?

Do bojkotu margaryny "Palmy" namawiają środowiska afrykańskich imigrantów w Polsce. Afrykańczycy uważają, że popularna "Palma z Murzynkiem" utrwala rasistowskie stereotypy.

Jak informuje portal narodowcy.net pomysłodawca akcji, Mamadou Diouf (organizacja Afryka Inaczej) sądzi, że produkowana od ponad 40 lat margaryna, a w zasadzie jej opakowanie ma pejoratywny wydźwięk. Przedstawiony tam wizerunek czarnoskórej kobiety, który wziął się ze słynnego wiersza Juliana Tuwima może wedle imigranta z Senegalu powodować rasistowskie skojarzenia.

palma z murzynkiem
Kadr z reklamy margaryny "Palmy" · fot. Bielmar


Bielska firma Bielmar, która od 40 lat produkuje margarynę, broni się wspomnianym utworem poety oraz długoletnią tradycją, która przyczyniła się do zyskania przez Bielmar wysokiej pozycji na rynku margaryn kulinarnych.

Głos w sprawie zabrał także poseł Stanisław Pięta. Na łamach portalu fronda.pl parlamentarzysta stwierdził, że zarzut posługiwania się stereotypem nie znajduje żadnego oparcia w faktach.

- Uwagi o braku wrażliwości, wezwania do bojkotu są krzywdzące i nikt nie potraktuje ich poważnie. Apel o bojkot za rasizm tylko pomoże Bielmarowi i będzie stanowił wzmocnienie marketingowe - twierdzi na łamach Frondy poseł Pięta.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: fronda.pl, narodowcy.net

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pięta Stanisław" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pięta Stanisław

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pięta Stanisław" podaj