bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 marca 2023
  • wyświetleń: 8830

Posiedzenie sztabu kryzysowego. Są komunikaty PSSE i spółki AQUA S.A.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj

Tuż po godzinie 10.00 nowy komunikat w sprawie zanieczyszczenia wody w części Bielska-Białej wydał bielski sanepid. Dzisiaj rano w bielskim Ratuszu ponownie obradował sztab kryzysowy.

Reklama

Komunikat spółki AQUA S.A. z piątku, z godziny 11.00O godzinie 11.00 kolejny komunikat wydała spółka AQUA S.A. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Na sieci wodociągowej prowadzone są intensywne płukania oraz przestrefowania sieci w celu wymiany wody w wodociągach. Obszar zanieczyszczeń się nie powiększa, z telefonicznych zgłoszeń otrzymywanych od klientów wynika, że uciążliwości zapachowe zaczynają zanikać, co potwierdzają kontrole przeprowadzone przez pracowników.

Zalecamy płukanie sieci wewnętrznej w celu pozbycia się resztek zapachu z wody.
Z obszaru zanieczyszczeń będą uwzględniane reklamacje składane przez Odbiorców usług tj. Klientów, którzy mają zawarte umowy o zaopatrzenie w wodę z AQUA S.A.

Reklamacje można składać w dowolnej formie np. drogą tradycyjną, za pośrednictwem eBOK lub w postaci e-maila wysłanego pod adres: aqua@aqua.com.pl.

Podkreślamy, że do momentu otrzymania decyzji SANEPIDu stwierdzającej ponowną przydatność wody do spożycia oraz otrzymania wyników potwierdzających, że woda jest bezpieczna do spożycia przez ludzi, wodę w rejonie objętym zdarzeniem należy traktować jako niezdatną do spożycia.


Piątkowy komunikat sanepiduW piątek po godzinie 10.00 nowy komunikat w sprawie zanieczyszczenia wody w Bielsku-Białej wydał sanepid. - W związku z brakiem przydatności wody do spożycia, dostarczanej przez „Aqua” S.A. do sieci wodociągowej, w chwili obecnej prowadzone są dalsze badania laboratoryjne próbek wody pobranych w dniach 29.03.2023 r. oraz 30.03.2023 r. - poinformowało PSSE Bielsko-Biała.

Jak dodał, "obszar miasta definiowany jako objęty skutkami awarii jest udostępniony przez spółkę wodociągową AQUA S.A. wraz z lokalizacjami zastępczych źródeł wody pod adresem https://www.aqua.com.pl".

Poranne posiedzenie sztabu kryzysowego w RatuszuDziś rano, 31 marca w bielskim Ratuszu po raz kolejny zebrał się sztab kryzysowy pod kierownictwem zastępcy prezydenta miasta Piotra Kuci. Omawiano aktualną sytuację związaną z zanieczyszczeniem wody na terenie miasta.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele spółki Aqua S.A. poinformowali, że magistrala, która jest prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia wody, została całkowicie odłączona od sieci wodociągowej miasta. Zapewnili także, że podejmują wszelkie możliwe działania, by jak najszybciej opanować sytuację. W tym celu sieć wodociągowa na obszarze, na którym doszło do zanieczyszczenia, jest cały czas przepłukiwana.

Przedstawicieli Aquy zwrócili się także do mieszkańców, których problem dotyczy, o spuszczanie wody z kranów. Tylko w ten sposób można pozbyć się z sieci wodociągowej zanieczyszczonej wody. Wg szacunków spółki woda została zanieczyszczona na obszarze obejmującym ok. 2 proc. powierzchni miasta i dotyczy ok. 12 proc. odbiorców.

Od wczoraj spółka nie odnotowała już żadnych dodatkowych zgłoszeń w sprawie zanieczyszczenia wody, co oznacza, że obszar objęty awarią nie powiększa się.

Bielszczanie, którzy mieszkają w obszarze, gdzie woda jest niezdatna do spożycia, mogą korzystać z wody dystrybuowanej za pomocą beczkowozów. Z ich lokalizacją można zapoznać się na stronach internetowych spółki Aquy https://www.aqua.com.pl/ oraz Urzędu Miejskiego https://bielsko-biala.pl/mieszkaniec/aktualnosci.

Od 30 marca za pośrednictwem strażaków woda jest dostarczana także bezpośrednio do osób, które same z różnych względów nie mogą udać się po nią do beczkowozów.
Jeszcze dziś przedstawiciele Urzędu Miejskiego i służb mundurowych spotkają się z radami osiedli z terenu objętego awarią, by ustalić m.in. adresy osób, które w zaistniałej sytuacji wymagają szczególnej pomocy.

W terenie cały czas pracują także strażnicy miejscy, którzy przy wykorzystaniu radiowozów z nagłośnieniem informują mieszkańców o zanieczyszczeniu wody i sposobie postępowania w tej sytuacji.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformował, że wciąż nie są znane ostateczne wyniki badań zanieczyszczonej wody. Jednocześnie powiadomił, że kolejne próbki cały czas są pobierane i kierowane do dalszej analizy.

Przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, przedstawiając sytuację w placówkach oświatowych na terenie, na którym woda została zanieczyszczona, zapewnił, że wszystkie one funkcjonują normalnie. Zaprzeczył równocześnie pojawiającym się pogłoskom, jakoby od przyszłego tygodniu przedszkola i szkoły z obszaru, którego problem dotyczy, miałyby zostać czasowo zamknięte.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, PSSE Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj