bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2023
  • 10 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 5101

Dlaczego nie było Alertu RCB? Prezydent zawiesił naczelnika wydziału

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj

Kto zawinił za brak ogłoszenia alertu w sprawie skażonej wody w mieście? Prezydent Bielska-Białej opublikował oświadczenie i zawiesił w obowiązkach naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Reklama

osiedzenie sztabu kryzysowego pod kierownictwem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego
Posiedzenie sztabu kryzysowego pod kierownictwem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego - 1.04.2023 · fot. UM Bielsko-Biała


W jednym z naszych artykułów można było przeczytać, iż po tym, jak woda w mieście została pod koniec marca skażona, "bielski samorząd zwrócił się o uruchomienie alertu w sprawie zanieczyszczenia wody w Bielsku-Białej do rządu - to właśnie on kieruje alertami RCB". Jak pisaliśmy, prośba została skierowana poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Jednak, jak informował Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, prośba samorządu spotkała się z odmową. Jak dodał, wytłumaczono to tym, że alerty RCB nigdy nie były używane lokalnie - dla jednej miejscowości.

Tymczasem zupełnie inną wersje przedstawia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

- Po otrzymaniu informacji o awarii sieci wodociągowej wojewoda niezwłocznie kontaktował się z Panem Prezydentem i był w bezpośrednim kontakcie telefonicznym. Ze względu na problemy miasta wojewoda zadysponował poprzez Państwową Straż Pożarną dodatkowe beczkowozy dla mieszkańców. Służby kryzysowe miasta zwróciły się z pośbą o wysłanie alertu RCB do mieszkańców. Ze względu na to, że nie jesteśmy operatorami tego systemu - będącego systemem szczebla krajowego - zwróciliśmy się do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które odpowiada za alert RCB. Jednakże w trakcie konsultacji z RCB miasto Bielsko-Biała odstąpiło od swego wniosku - podkreśla przedstawicielka wojewody.

Dodała, że "służby kryzysowe wojewody po otrzymaniu informacji o awarii wodociągowej opublikowały natychmiast komunikat w Regionalnym Systemie Ostrzegania wraz z szczegółowymi informacjami i ograniczeniami".

- Trzeba też podkreślić, iż w takich przypadkach obowiązują określone procedury. M.in. dostawca wody, czyli zakład wodociągowy w tym przypadku, zobowiązany jest do realizacji decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej, w której to cyt.: „nakazuje się skuteczne poinformowanie odbiorców wody o braku przydatności wody do spożycia". Zwykle dostawca realizuje to wywieszając plakaty, poprzez komunikaty bezpośrednie do swoich odbiorców czy też za pomocą służb, które poprzez komunikaty dźwiękowe informują mieszkańców o awarii - podkreśla rzecznik.

W tej sprawie prezydent Jarosław Klimaszewski opublikował oświadczenie. Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie prezydenta miasta

Szanowni Mieszkańcy Bielska-Białej! W związku z przekazywanymi przez Urząd Miejski i przeze mnie osobiście informacjami o odmowie skorzystania z Alertu RCB w trakcie awarii sieci wodociągowej w części Bielska-Białej chciałbym oświadczyć, że informacje te były oparte o raport przygotowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. Wynikało z niego jednoznacznie, że mimo podjętych prób wykorzystania rządowego systemu powiadamiania mieszkańców odmówiono nam jego użycia. Dlatego posłużyliśmy się wszelkimi innymi możliwymi kanałami informacji, w tym Regionalnym Systemem Ostrzegania.

Wiele wskazuje na to, że przedstawiony mi przez Wydział Zarządzania Kryzysowego przebieg rozmów ze służbami wojewody w znaczący sposób rozmija się ze stanem faktycznym. W konsekwencji komunikaty dotyczące Alertu RCB opublikowane przez bielski samorząd wprowadziły Państwa w błąd.

Jest mi bardzo przykro z tego powodu i chciałbym Państwa serdecznie przeprosić.

Jednocześnie informuję, że wystąpiłem do służb wojewody z prośbą o udostępnienie nagrań z rozmów telefonicznych dotyczących możliwości użycia przez bielski samorząd Alertu RCB, aby w pełni wyjaśnić tą sprawę.

Do czasu uzyskania rzetelnych i prawdziwych danych zawiesiłem w wykonywaniu obowiązków służbowych naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Prezydent Miasta Bielska-Białej
Jarosław Klimaszewski

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj