bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2023
  • 4 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3226

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zanieczyszczenia wody

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj

Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Południe wszczęła śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody, do którego doszło 29 marca. Jeszcze dzisiaj lub jutro powstępowanie ma przejąć Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Reklama

Skażona woda - 29.03.2023
Skażona woda - 29.03.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika


Jak przekazała portalowi bielsko.info, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, postępowanie wszczęto pod kątem art. 182 kodeksu karnego, p. 1:, który mówi o "zanieczyszczeniu środowiska w znacznych rozmiarach":

"Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Śledztwo zostanie prawdopodobnie rozszerzone o art. 165, p. 3 kk, mówiącym o "sprowadzeniu stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia".

Jeszcze w czwartek, 30 marca czynności prowadzili policjanci. O ich wynikach został powiadomiony prokurator. Z kolei dzień później zebrane materiały zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe.

Z kolei dzisiaj (poniedziałek, 3 kwietnia) prokuratura formalnie wszczęła śledztwo. Jeszcze dziś lub jutro postępowanie ma przejąć bielska Prokuratura Okręgowa. Ma ono wyjaśnić m.in. czy stężenie styrenu w wodzie było niebezpieczne dla mieszkańców i czy do zanieczyszczenia doszło z winy człowieka.

Przypomnijmy, do zanieczyszczenia wody doszło prawdopodobnie podczas prac remontowych magistrali wodociągowej, którą woda płynie z Wapienicy. Modernizację przeprowadzała zewnętrzna firma wyłoniona w przetargu. Według badań bielskiego sanepidu oraz spółki AQUA S.A., substancją, która zanieczyściła wodę, był styren.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj