bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 grudnia 2020
  • 26 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1750

Ks. Jan Byrt w reportażu programu "Raport" w Polsat News

Ksiądz Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrk był bohaterem jednego z odcinków programu "Raport", emitowanego w kanale informacyjnym Polsat News.

Ks. Jan Byrt w reportażu programu "Raport" w Polsat News
Ks. Jan Byrt w reportażu programu "Raport" w Polsat News · fot. Polsat News


125 lat temu pod Przełęczą Salmopolską między Wisłą a Szczyrkiem ewangelicka społeczność postawiła szkołę z niewielką kaplicą. W 1988 roku do - jak mówią - parafii na końcu świata przybył młody ksiądz Jan Byrt. W Szczyrku znają go wszyscy. Bez względu na wyznanie. Salmopolska parafia jest niewielka, liczy ledwie sto osób, ale drzwi kaplicy i nie tylko zawsze pozostają otwarte. Dla każdego.

Zbiórki... nart i rowerów


Ponad trzydzieści lat posługi to dla pastora przede wszystkim poszukiwanie. Szuka tych, którym w życiu się nie udało i pokazuje, że nie są sami. Ksiądz Byrt organizuje zbiórki darów, żywności, ale także nart i rowerów. Używany, ale w dobrym stanie sprzęt można zostawić na parafii, mając gwarancję, że trafi w dobre i potrzebujące ręce tych, których na niego zwyczajnie nie stać.

Latem akcja "Podziel się nartami" zamienia się w akcję "Podziel się rowerem". Pastor wie, jak na swoje pomysły pomocy potrzebującym zwrócić uwagę, co nie zawsze się wszystkim podoba. Tak, jak inne akcje pastora - pomoc dla Ukraińców pracujących w Szczyrku, świąteczne paczki dla dzieci z całej Europy czy zbiórka sprzętu dla młodych, sportowych talentów z ubogich rodzin.

O nietypowym sposobie ewangelizacji księdza Jana Byrta opowiada reportaż Marka Sygacza, który został wyemitowany w programie "Raport" w Polsat News. Można go obejrzeć tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: Polsat News

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.