
Wiadomości
- 10 maja 2025
- wyświetleń: 1019
Bielsko-Biała liderem stabilności? Rośnie liczba małżeństw, gdy inne miasta notują spadki
Coraz lepiej Bielsko-Biała wypada w zestawieniu polskich miast z największą liczbą małżeństw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Według ekspertów ich im więcej, tym miasto jest bartodziej stabilne pod względem społecznym i kulturowym. U nas tendencja się utrzymuje, ale w porównywalnych miastach jest pod tym względem coraz gorzej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w całej Polsce w roku 2023 na każde 1000 mieszkańców zawarto 3,9 małżeństw. Wśród wszystkich miast w 467 zawarto więcej małżeństw, natomiast w 553 miastach liczba małżeństw na 1000 mieszkańców była mniejsza od wartości krajowej. Przeciętna liczba małżeństw na 1000 ludności dla miast wynosiła 3,6.
- Liczba małżeństw na 1000 mieszkańców to jedna z wielu statystyk demograficznych, która informuje o liczbie zawieranych małżeństw na danym obszarze w stosunku do liczby mieszkańców. Jest to wskaźnik, który pozwala ocenić, jak często ludzie decydują się na formalne związki małżeńskie. Wysoka liczba małżeństw na 1000 mieszkańców może świadczyć o stabilności społecznej i kulturowej oraz o dużej roli wartości rodzinnych w społeczeństwie. Z drugiej strony, niska liczba małżeństw może wskazywać na przemiany w kulturze i zachowaniach społecznych, takie jak mniejsza akceptacja dla instytucji małżeństwa, rosnącą rolę związków partnerskich, wolność w decydowaniu o swoim życiu, zmiany wartości kulturowych i społecznych - opisują autorzy rankingu.
Co więcej, wysoka liczba zawieranych małżeństw wskazuje na perspektywiczne zwiększenie liczby urodzeń i poprawę sytuacji demograficznej w dłuższym czasie. Z drugiej strony, niska liczba małżeństw może skutkować spadkiem liczby urodzeń i zwiększonym wiekiem populacji, co może wpłynąć na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.
- Liczba małżeństw na 1000 mieszkańców nie daje jednak pełnego obrazu sytuacji w społeczeństwie i jest jedynie jednym z wielu wskaźników. Ważne jest także analizowanie innych czynników wpływających na sytuację demograficzną, takich jak liczba urodzeń i zgonów, migracje ludności, wiek populacji, wykształcenie, sytuacja ekonomiczna itp - podkreślają autorzy.
W takim zestawieniu Bielsko-Biała w 2022 roku nie wypadało najlepiej. Podczas gdy dla naszego miasta współczynnik wynosi 3,5, to Tychy mają 3,8, Częstochowa 3,9, Jastrzębie-Zdrój 4,1, a Mysłowice 4,2.
Pisaliśmy o tym w tym artykule.
https://www.bielsko.info/wiadomosci/37506-malzenstwa-stanowia-o-sile-miasta-w-bielsku-bialej-nie-jest-najlepiej
Co się zmieniło? Jeśli z kolei chodzi o dane z 2023 roku, to dla Bielska-Białej współczynnik nadal wynosił 3,5, ale dla Tychów już jest mniejszy niż rok temu, bo również 3,5. Częstochowa również mam gorsze statystki, bo spadły do 3,4, Jastrzębie- Zdrój nadal wysokie 4,2m a Mysłowice zaliczyły również spadek na 3,9.
ZOBACZ TAKŻE

Nie wszystkie rodziny chcą wsparcia asystenta

Coraz więcej rodzin korzysta z pomocy asystentów

Bielszczanie posprzątali swoje miasto - zebrali prawie sześć ton odpadów

[FOTO] Bielsko-Biała uczciło 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

[FOTO] Złoty Medal Gloria Artis dla profesor Ewy Chojeckiej - hołd dla ikony bielskiej kultury

Daj siłę lokalnym działaniom - zostaw 1,5% w Bielsku-Białej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.