bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3041

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, doczeka się rzeźby

Bielszczanie jeszcze nie zdążyli nacieszyć się nową atrakcją - kompozycją rzeźbiarską przedstawiającą Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka, a realnych kształtów zaczęły nabierać już plany dotyczące kolejnej bajkowej rzeźby - Don Pedra, szpiega z Krainy Deszczowców.

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, doczeka się rzeźby
Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, doczeka się rzeźby · fot. UM Bielsko-Biała


3 grudnia w Bielsku-Białej pojawiła się nowa bajkowa kompozycja rzeźbiarska - nawiązująca do powieści dla dzieci i serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki produkcji z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Jest to już czwarta kompozycja na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Smok Wawelski oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka stanęli przy ul. 11 Listopada, ciesząc dzieci i dorosłych pamiętających animacje SFR z lat 70. ubiegłego wieku. Teraz powstał model kolejnej bajkowej rzeźby - postaci z tego samego serialu, Don Pedra de Pommidore, szpiega z Krainy Deszczowców.

Model rzeźby Don Pedra został wykonany z brązu w skali 1:6. Jego autorką jest znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja przedstawia szpiega w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga. Stada Mypingów nawiedzały powieściowe księstwo Kraka w Porwaniu Baltazara Gąbki.

Don Pedro stanie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów.

Miasto złożyło wniosek o współfinansowanie realizacji bajkowego przedsięwzięcia do Funduszu Mikroprojektów INTERREG V-A Republika Czeska - Polska. Decyzja w sprawie przyznania środków powinna zapaść w najbliższych tygodniach. Jeśli wszystko skończy się pomyślnie, rzeźba będzie gotowa w 2021 roku.
Byłaby to piąta rzeźba na sukcesywnie rozwijanym szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który na razie tworzą Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt oraz Smok Wawelski i kucharz Bartłomiej Bartolini.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.