Wiadomości

  • 12 maja 2024
  • 14 maja 2024
  • wyświetleń: 2753

Jedni "za", drudzy "przeciw". Fortepian nieustannie budzi emocje

Miał budzić doznania natury artystycznej, budzi sporo emocji i kontrowersji. Co dalej z fortepianem z Placu Wojska Polskiego?

Fortepian na placu Wojska Polskiego
Fortepian na Placu Wojska Polskiego · fot. kr / bielsko.info


O emocjach, które budzi fortepian ustawiony na placu Wojska Polskiego pisaliśmy już nie raz, m.in. w tym artykule.

Jak widać, przedmiot, który miał budzić tylko doznania natury artystycznej, nadal budzi sporo kontrowersji. Do bielskiego Ratusza w jego sprawie trafiły aż trzy petycje!

Pierwsza z nich dotyczy "przeniesienia fortepianu na Placu Wojska Polskiego". Mieszkańcy tegoż właśnie placu postulują w nim o usunięcie instrumentu spod okien ich mieszkań.

Druga petycja dotyczy "nie przenoszenia fortepianu w okolice ul. 11 Listopada". Autorzy piszą w niej:

"Aktualne umiejscowienie instrumentu przez ostatnie miesiące potwierdziło przypuszczenia co do jego niebywałej uciążliwości dla ludzi zamieszkujących w jego pobliżu". I dalej: "Muzyka ma łagodzić obyczaj, jednak hałas generowany przez niekontrolowane uderzanie w klawiaturę fortepianu nie przyczynia się do tego celu. Proponujemy przeniesienie instrumentu np. do parku, gdzie w otoczeniu zieleni będzie się dobrze czuł zarówno on, jak i my".


Trzecia z kolei petycja została wystosowana "w sprawie włączenia fortepianu na placu Wojska Polskiego". Jednak i w niej pojawia się propozycja przeniesienia fortepianu:

"Instrument powinien mieć zadaszenie. Proponowane przez nas miejsce na przeniesienie fortepianu to altana w Parku za Ratuszem przy ulicy Księdza Stanisława Stojałowskiego. Uważamy, że to doskonałe miejsce ze względu na zadaszenie, które umożliwi bezpieczne korzystanie z instrumentu podczas niekorzystnej aury, przez brak zabudowań w okolicy nie będzie zakłócać spokoju mieszkańców, przez umieszczone w parku ławki mieszkańcy będą mogli swobodnie słuchać artystów".


Do żadnej z tych petycji Ratusz jeszcze się nie odniósł. Do prawy będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.