Wiadomości

  • 22 lipca 2020
  • wyświetleń: 2847

Seniorzy pierwszymi użytkownikami wyremontowanej willi Sixta

Seniorzy to pierwsi użytkownicy wyremontowanej willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Od początku lipca w budynku funkcjonuje bowiem Klub Seniora SIXT Wam, który do tej pory miała swoją siedzibę przy ul. Wzgórze 14.

Seniorzy pierwszymi użytkownikami wyremontowanej willi Sixta
Seniorzy pierwszymi użytkownikami wyremontowanej willi Sixta · fot. UM Bielsko-Biała


Do Klubu Seniora SIXT Wam uczęszczają mieszkańcy osiedli: Śródmieście Bielsko, Dolne i Górne Przedmieście, Biała Śródmieście, Biała Wschód, Wojska Polskiego, Beskidzkiego i Złotych Łanów. W budynku prowadzone są zajęcia rękodzielnicze, taneczne, muzyczne, majsterkowanie i gry towarzyskie, zajęcia ruchowe, w tym z fizjoterapeutą, nauka obsługi komputer i korzystania z internetu.

- Na razie klub funkcjonuje z zachowaniem reżimu sanitarnego. Seniorzy są podzieleni na grupy. Wszystkie zajęcia, które do tej pory odbywały się przy ul. Wzgórze 14, organizowane są już w willi Sixta - warsztaty, gimnastyka, rehabilitacja - mówi zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej do spraw programów i rehabilitacji społecznej Małgorzata Polak.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest w trakcie uzyskiwania zgód Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Państwowej Straży Pożarnej związanych z działalnością w budynku placówki wsparcia dziennego dla dzieci. Na parterze willi nadal będą odbywają się zajęcia dla seniorów, piętro po wakacjach zostanie natomiast zagospodarowane dla dzieci.

- Najmłodsi w willi będą brali udział w zajęciach informatycznych, otrzymają pomoc w odrabianiu lekcji, do ich dyspozycji będzie psycholog i terapeuci. Będą mogli wziąć udział w zajęciach malarskich, edukacyjnych czy wycieczkach. W budynku jest też kuchnia, gdzie po ustaniu epidemii moglibyśmy prowadzić zajęcia międzypokoleniowe - seniorki mogłyby pokazywać młodemu pokoleniu, jak się gotuje, co się gotuje - dodaje Małgorzata Polak. Do czasu przeniesienia do willi Sixta zajęcia dla dzieci odbywają się przy ul. Wzgórze 14.

Remont willi zrealizowano dzięki projektowi pod nazwą Rewitalizacja willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, którego beneficjentem była Galeria Bielska BWA. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 5,5 mln zł. Całkowity koszt remontu to około 11 mln zł.

Zgodnie z projektem, willa ma stać się miejscem, gdzie odbywać się będą różnorodne zajęcia aktywizujące mieszkańców miasta. Działania społeczne są realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, a działania kulturalne i artystyczne przez Galerię Bielską BWA.

Główne prace w willi przy ul. Mickiewicza 24 objęły remont elewacji i tynków wewnętrznych, wymianę instalacji lub montaż nowych, jak np. grzewczej, przysposobienie piwnicy do celów użytkowych i budowę windy. Renowacji doczekał się też budynek dawnej wozowni i ogrodzenie wokół willi.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.