Wiadomości

  • 19 maja 2025
  • wyświetleń: 1122

Miasto bez kasy na odwodnienie Lipnika

Mimo panującej suszy, gwałtowne opady deszczu nadal mogą stanowić poważny problem dla mieszkańców Bielska-Białej. Wiele dzielnic, w tym Lipnik, boryka się z trudnościami związanymi z odprowadzeniem nadmiaru wody, co prowadzi do degradacji infrastruktury drogowej oraz zalewania posesji.

Kościół w Lipniku
Kościół w Lipniku · fot. http://parafialipnik.pl/


Problemy te wynikają z nieodpowiedniego systemu odwodnienia, którego brak skutkuje uszkodzeniami dróg i generuje wysokie koszty napraw. Radny Paweł Pajor zwraca na to uwagę, podkreślając, że „kształtowanie terenu w dzielnicy Lipnik powoduje intensywne spływy wód opadowych, które prowadzą do degradacji infrastruktury drogowej oraz zalewania posesji.”

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent miasta zaznaczył konieczność opracowania kompleksowego rozwiązania obejmującego cały obszar zlewni dla kilku ulic w Lipniku.

- W odpowiedzi na moją wcześniejszą interpelację w tej sprawie, pan prezydent wskazał, że
potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie obejmujące cały obszar zlewni dla ulic: Siedlecka, Chełmska, Kaliska, Lubelska, Tarnowska i Sieradzka
- przypomniał

Radny Pajor zaproponował więc, by rozpocząć prace koncepcyjne nad stworzeniem systemu odwodnienia dla wskazanej części dzielnicy Lipnik, a także, by zadanie to zostało wpisane do planów inwestycyjnych oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta. Dodatkowo, ważne jest zlecenie opracowania dokumentacji, która umożliwi pozyskanie środków zewnętrznych - zarówno krajowych, jak i unijnych.

Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, potwierdza, że problem spływów wodnych dotyczy nie tylko Lipnika, ale i całego miasta.

- Dla skutecznego i trwałego rozwiązania tej kwestii niezbędne jest podejście kompleksowe - obejmujące zarówno odwodnienie pasa drogowego, jak i odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych spływających ze zboczy i terenów przylegających - podkreśla.

Zaznacza również, że opracowanie dokumentacji projektowej to skomplikowane zadanie, wymagające szeregu opinii i uzgodnień, a także uzyskania odpowiednich pozwoleń i decyzji administracyjnych. Jednak główną przeszkodą, według niego, jest brak środków finansowych.

- W aktualnym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej nie przewidziano środków na opracowanie dokumentacji projektowej ani realizację takiego typu inwestycji- mówi Kucia.

Zapewnił jednak, że w przypadku pojawienia się programów, które obejmują tego rodzaju przedsięwzięcia, miasto podejmie działania w celu aplikowania o dofinansowanie, a także przystąpi do opracowania niezbędnej dokumentacji projektowej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.