bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 marca 2015
  • wyświetleń: 3386

Blok operacyjny po remoncie

Kompleksowy remont bloku operacyjnego Szpitala Pediatrycznego rozpoczął się w listopadzie 2014 roku, a jego łączny koszt wyniósł 2,6 miliona zł. Pieniądze na pokrycie tej inwestycji to środki własne szpitala oraz wynoszące 490 tysięcy zł wsparcie z budżetu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Blok operacyjny po remoncie · fot. Szpital Pediatryczny


- Remont bloku operacyjnego był koniecznością nie tylko z uwagi na fakt, że jego ostatnia modernizacja miała miejsce blisko trzydzieści lat temu. Zmuszała nas do tego także ustawa o działalności leczniczej, która wyznacza rok 2016 jako termin dostosowania placówki do aktualnych wymogów techniczno-sanitarnych. Po przeprowadzonych pracach blok operacyjny zmienił się diametralnie i spełnia najwyższe standardy. Między innymi pojawiły się nieobecne wcześniej kolumny chirurgiczne. Nowością jest także sala nadzoru po znieczuleniu, odrębny pokój przygotowania pacjenta do zabiegu oraz zaplecze socjalne personelu - informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

- Ponieważ w przeszłości gruntowną modernizację przeszły już szpitalne oddziały więc teraz cała nasza placówka może się pochwalić odpowiednim wyglądem i standardem. Remont bloku operacyjnego był szczególnie istotny z uwagi na fakt, że rocznie wykonuje się tam około dwóch tysięcy zabiegów, więc z punktu widzenia naszej działalności medycznej jest to bardzo ważne miejsce. Trudno więc nie cieszyć się z tego, że dziś prezentuje się ono tak, jak powinien się prezentować nowoczesny blok operacyjny - mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, który jednocześnie podkreśla, że tak jak w przypadku innych inwestycji, tak i w przypadku remontu bloku operacyjnego, dziecięcy szpital mógł liczyć na finansowe wsparcie swojego organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Od listopada 2012 roku na remonty i modernizacje szpital otrzymał od starostwa łącznie około 3 miliony zł. - Bez tego wsparcia w pewnością nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, a w sposób szczególny za zaangażowanie w sprawy naszego szpitala chciałbym podziękować staroście bielskiemu, panu Andrzejowi Płonce. Za wsparcie okazane szpitalowi dziękuję również spółce Fiat Auto Poland i innym spółkom z grupy Fiata, którym dobro małych pacjentów bardzo mocno leży na sercu - mówi Ryszard Odrzywołek.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej powstał w 1951 roku w budynkach dawnych koszar wojskowych przy ulicy Sobieskiego. Jego obecna działalność koncentruje się na zapewnieniu kompleksowej opieki medycznej pacjentom w wieku do 18 roku życia. Szpital leczy dzieci i młodzież nie tylko z Bielska-Białej i powiatu bielskiego ale także z innych powiatów południowej części województwa śląskiego. W szpitalu funkcjonują cztery oddziały: Niemowlęcy, Pediatryczny, Chirurgii Dziecięcej z pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci. A także Izba Przyjęć z ambulatorium chirurgicznym oraz specjalistyczne poradnie dla dzieci i młodzieży. W 2014 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej hospitalizowano 6226 pacjentów, w poradniach specjalistycznych udzielono 44,5 tysiąca porad, a w Izbie Przyjęć ponad 20 tysięcy porad. Liczba hospitalizacji i porad w ostatnich latach systematycznie rośnie. Szpital - w różnej formie - zatrudnia około 255 osób, w tym około 50 lekarzy i 100 pielęgniarek.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.