Wiadomości

  • 3 maja 2025
  • wyświetleń: 2368

Bielszczanie mają dość powodzi. Chcą czujników na potokach

Bezpieczeństwo mieszkańców jest od zawsze jednym z najważniejszych zadań każdego samorządu. W obliczu rosnącej liczby anomalii pogodowych, które nad wyraz często nawiedzają Bielsko-Białą, to wyzwanie staje się jeszcze bardziej palące.

Pszczynka, powódź, rzeka, stan ostrzegawczy
fot. bielsko.info


W ostatnich latach miasto odnotowuje coraz częstsze powodzie spowodowane nadmiernymi opadami atmosferycznymi, które zagrażają zarówno domostwom, jak i infrastrukturze miejskiej.

Radny Roman Matyja podkreśla, że „temat regulacji rzek, zabezpieczenia ich brzegów, a w konsekwencji zniwelowania zagrożenia powodziowego, jest niezwykle złożony i kosztowny.”

Mimo to, wskazuje na konieczność podjęcia kroków już teraz.

- Musimy zacząć działać chociażby małymi krokami, aby osiągnąć końcowy cel, jakim jest ochrona mieszkańców i ich domostw przed zalewaniem - stwierdził. W tym kontekście zwrócił uwagę na dostępne dziś technologie, które mogą poprawić sytuację.

- Na tzw. rynku dostępne są zdalne urządzenia pomiarowe poziomu zwierciadeł wód, które w sposób automatyczny przekazują informacje do centrali, co pozwala na bieżącą kontrolę zagrożenia powodziowego - mówi radny.

Zauważył, że obecnie system jest niewystarczająco rozwinięty - odczyty trzeba wykonywać ręcznie, co jest już przestarzałym rozwiązaniem.

- W dobie sztucznej inteligencji, to trochę wstyd, że jesteśmy tak zapóźnieni technologicznie - podkreśla Matyja.

Proponuje on, aby miasto zainstalowało na wybranych potokach i rzekach kilkanaście lub kilkadziesiąt automatycznych urządzeń pomiarowych, które połączone z centrum kryzysowym, umożliwiłyby szybkie reagowanie na zagrożenia.

- Wydaje się słusznym, podjęcie rozmów ze Starostą Powiatu Bielskiego, aby on również uwzględnił podobne posunięcia na podległym mu terenie zlewni rzek, co doprowadzi do osiągnięcia tzw. efektu skali - dodaje radny.

Wiceprezydent Bielska-Białej, Adam Ruśniak, informuje, że miasto aktywnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań.

- Obecnie gmina Bielsko-Biała nawiązuje współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, która będzie obejmować innowacyjne rozwiązania w zakresie monitoringu środowiska wodnego - mówi zastępca prezydenta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.