Wiadomości

  • 6 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 4451

Bielski himalaista wyrusza w Himalaje. Celem czwarty szczyt świata

Piotr Krzyżowski, polski himalaista należący do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej, 16 kwietnia wyruszy na swoją kolejną wyprawę w Himalaje. Jego celem będzie słynna Lhotse, czwarty co do wielkości szczyt świata.

Piotr Krzyżowski wyrusza na Lhotse - czwarty najwyższy szczyt świata!
Piotr Krzyżowski wyrusza na Lhotse - czwarty najwyższy szczyt świata! · fot. mat. pras.


Krzyżowski wraca na Lhotse po pięciu latach przerwy - w 2019 roku był członkiem wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu, która miała przygotować skład na zimową narodową wyprawę na K2. Wyprawa ta została jednak zakończona przed czasem, z uwagi na zagrożenie odpadnięciem serka na drogę podejścia do obozu pierwszego.

Tym razem Krzyżowski będzie się wspinał w pojedynkę, drogą normalną. Znany jest z szybkiego tempa, nieużywania butli z tlenem czy korzystania ze wsparcia Szerpów. W ciągu zaledwie 3 lat stanął na szczytach pięciu ośmiotysięczników: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i II oraz Nanga Parbat.

Na koncie ma również wejście na cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym pierwsze polskie zimowe wejście na siedmiotysięcznik Chan Tengri (7.010 m n.p.m.), które zrealizował wspólnie z partnerem M. Hatalą. Za ten wyczyn Piotr i jego partner zostali uhonorowani nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, za najlepsze przejście wysokogórskie w 2019 roku.

Jego wyprawę na Lhotse będzie można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych - na Facebooku i Instagramie.

kr / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.