Wiadomości

  • 10 maja 2024
  • wyświetleń: 486

Kontynuuje podróż na czwarty najwyższy szczyt świata. Wiatr porwał depozyt i uszkodził namiot

Piotr Krzyżowski, himalaista należący do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej, wciąż zmierza na Lhotse - czwarty najwyższy szczyt świata, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 8516 metrów nad poziomem morza. Napotkał pewne trudności, ale wciąż ma spore szanse na końcowy sukces.

Piotr Krzyżowski kontynuuje podróż na Lhotse
Piotr Krzyżowski kontynuuje podróż na Lhotse · fot. mat. pras.


Krzyżowski ma za sobą dwie tak zwane rotacje. Pierwsza rozpoczęła się 25 i trwała do 29 kwietnia i zakończyła się sukcesem. Himalaista dotarł do obozu numer trzy znajdującego się na wysokości 7100 metrów n.p.m, gdzie spędził noc. Przejście z obozu drugiego do trzeciego zajęło mu jedynie 3 godziny i 40 minut, mimo tego, że jego plecak ze sprzętem waży 15 kilogramów.

W trakcie drugiej rotacji - między 4 a 8 maja - samotnie wspinający się himalaista (Krzyżowski nie korzysta ze wsparcia szerpów, nie używa też butli tlenowych) napotkał spore trudności. Jego celem było przenocowanie i pozostawienie depozytu na wysokości 7950 metrów, ale udało się go zrealizować jedynie połowicznie.

Z uwagi na trudne warunki, dotarł na wysokość 7800 m i tam, po wykopaniu platformy, przenocował. Następnego dnia dotarł na Przełęcz Południową i tam zostawił depozyt oraz zszedł do obozu 3 (na wysokość 7100 metrów n.p.m) na nocleg. Zakładany plan aklimatyzacji udało się zrealizować, mimo wymagających warunków pogodowych i większych niż zapowiadane opadów śniegu.

Niestety ze względu na silny wiatr, wiejący z siłą około 100 km/h, depozyt pozostawiony w obozie nr 3 przez Krzyżowskiego podczas pierwszej rotacji został zmieciony, a namiot w obozie drugim poważnie uszkodzony.

Postępy Krzyżowskiego w wyprawie na Lhotse można śledzić na Instagramie.

kr / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.