Wiadomości

  • 31 marca 2024
  • 1 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 852

ZUS z myślą o stulatkach. Będą otrzymywać ponad 6 tys. złotych miesięcznie

Na łamach naszego portalu często piszemy o kolejnych mieszkańcach i mieszkankach naszego miasta, którzy ukończyli setny rok życia. Stulatkowie, którzy w ten wiek weszli po 1 marca br., będą otrzymywać z ZUS-u miesięczne świadczenie honorowe w kwocie ponad 6 tys. zł.

Tegoroczni stulatkowie będą otrzymywać ponad 6 tys. zł miesięcznie świadczenia honorowego
Tegoroczni stulatkowie będą otrzymywać ponad 6 tys. zł miesięcznie świadczenia honorowego · fot. Pixabay.com


- Trzeba pamiętać o tym, że świadczenie honorowe jest dożywotnie, wypłacane co miesiąc, ale nie każdy otrzymuje go w tej samej wysokości. Stulatek otrzymuje świadczenie w takiej wysokości jaka była kwota bazowa obowiązująca w dniu jego setnych urodzin. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Ta wysokość nie zmienia się, nie podlega ona waloryzacji tak jak emerytura czy renta. Taką kwotę jaką po raz pierwszy otrzymał stulatek z ZUS jako świadczenie honorowe, taka będzie wypłacana co miesiąc - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Dlatego osoby, które skończą sto lat między 1 marca 2024 r., a 28 lutego 2025 r. będą otrzymywać co miesiąc świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto. Natomiast zeszłoroczni stulatkowie (dziś osoby, które mają 101 lat) otrzymują świadczenie honorowe w wysokości 5540,25 zł, a jeszcze starsze roczniki - inne kwoty.

Co ciekawe, to właśnie w Bielsku-Białej i okolicach jest najwięcej osób powyżej 100 roku życia w skali całego województwa - konkretnie 78, z czego 68 to kobiety. Najstarsza osoba pobierająca świadczenie honorowe z terenu bielskiego ZUS to kobieta, która ukończyła 109 lat i zamieszkuje powiat cieszyński. Natomiast najstarszy mężczyzna z Podbeskidzia ma 103 lat i jest mieszkańcem powiatu bielskiego.

kr / bielsko.info

źródło: ZUS Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.