Wiadomości

  • 20 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 1510

Przybyło obcokrajowców na etatach. W 3 miesiące ponad czterystu więcej zatrudnionych

Na koniec marca br. na etatach w naszym regionie zatrudnionych było 15 518 obcokrajowców. Jak informuje bielski ZUS, liczba ta na koniec 2023 roku była niższa o 413 osób.

praca,mikrozarządzanie
Zdj. ilustracyjne. W Bielsku-Białej i okolicach o ponad 400 wzrosła liczba zatrudnionych obcokrajowców


- Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Warto dodać, że w województwie śląskim od końca grudnia do końca marca o 300 wzrosła także liczba działalności gospodarczych prowadzonych przez obcokrajowców. Łącznie w całym województwie 3,5 tysiąca obywateli innych krajów prowadzi swój biznes.

- Obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Białorusini i Niemcy - dodaje Kopczyńska.

kr / bielsko.info

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.