Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2024
  • wyświetleń: 6268

Bielski ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Miał się opiekować "chorą" żoną, poszedł balować

Co można robić na L4? Jedyna właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi: zostać w domu i wyleczyć się z infekcji. Są niestety i tacy, którzy zwolnienie lekarskie wykorzystują niewłaściwie. W ubiegłym roku takich osób było ponad 150 w Bielsku-Białej i okolicach.

ZUS zmienia godziny pracy swoich placówek
fot. ZUS


Bielski ZUS rokrocznie przeprowadza dwa rodzaje kontroli - zwolnień lekarskich oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W ubiegłym roku zasiłku chorobowego przyznanego nieuczciwie zostały pozbawione 154 osoby w regionie, a za zdolne do pracy zostały uznane 174 osoby.

Historii dotyczących niewłaściwego wykorzystania L4 jest wiele - podwodna sesja zdjęciowa nowożeńców, lot paralotnią na zwolnieniu lekarskim, czy schowany właściciel zakładu pogrzebowego w trumnie to już niemal miejskie legendy. Jednak co roku zdarzają się nowe, zaskakujące sposoby nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich.

- Zaskoczony obrotem sprawy swojego zwolnienia musiał być pewien mężczyzna, który otrzymał w ramach teleporady zwolnienie - zasiłek opiekuńczy - na rzekomo chorą żonę. O oszustwie męża powiadomiła żona, która zgłosiła to do jego zakładu pracy, informując, że nie tylko nie jest chora, ale cały czas pracuje, natomiast mąż korzystając z wolnego w ramach zasiłku opiekuńczego na nią uczestniczył w imprezach zakrapianych alkoholem. Kolejny przykład z naszego województwa to myśliwy, który zamiast się kurować na zwolnieniu lekarskim, brał czynny udział w polowaniach - opowiada Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa śląskiego ZUS.

Do „standardów” należą już historie, kiedy to na zwolnieniu lekarskim chorzy pracują w swoich firmach, u konkurencji, remontują mieszkania, pomagają przy budowie domu, wyjeżdżają za granicę albo realizują swoje sportowe hobby. Często takie zgłoszenia o nieprawidłowym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego przekazują znajomi, rodzina „chorego” czy koledzy z pracy, którzy piętnują takie postępowanie. Zgłoszenia trafiają tez od osób postronnych. Tak było w przypadku pewnego mechanika z Zagłębia.

- Otrzymaliśmy informację, że zachodzi podejrzenie nadużywania zwolnienia lekarskiego poprzez świadczenie pracy na rzecz innych osób, w tym na rzecz „sygnalisty”. Do zawiadomienia zostały dołączone rachunki za zakup części do naprawianego motocykla oraz rachunek za dokonaną naprawę. Do zgłoszenia zostały także dołączone linki do filmów zamieszczonych na kanale You Tube, w którym osoba pobierająca zasiłek prezentuje jak przeprowadza remont silnika motocykla tego klienta. Podczas nagrania mechanik podał datę, w której nagrywany był film - wyjaśnia Kopczyńska.

kr / bielsko.info

źródło: ZUS

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.