Reklama

Wiadomości

  • 9 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1467

Które projekty zwyciężyły w bielskim budżecie obywatelskim? Są wyniki

Od 15 do 31 maja trwało głosowanie mieszkańców na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej na 2023 rok. W bieżącej edycji, podobnie jak w poprzednich, przez ponad dwa tygodnie bielszczanie mogli głosować przez internet oraz za pośrednictwem kart do głosowania (papierowych formularzy).

Panorama Bielska-Białej, dron
Panorama Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Łącznie, za pośrednictwem internetu i kart do głosowania, mieszkańcy oddali 7 460 głosów ważnych. Zwycięzcami okazały się dwa projekty.

Pierwszy z nich "Ochotnicy i dzielnice" (OBB014), który otrzymał największą liczbę głosów (3 151 głosów ważnych). Jego koszt to 7 586 500 zł. Zakłada w sumie 17 zadań dotyczących jednostek OSP z terenu Bielska-Białej, wśród których są Zakup 9-osobowego busa oraz zakup quada z przyczepką wraz z przyczepą do transportu dla OSP Lipnik, zakup lekkiego samochodu wraz z wyposażeniem dla OSP Leszczyny, termomodernizacja oraz remont budynku OSP Kamienica, termomodernizacja oraz remont garaży budynku OSP Komorowice Śląskie, a także remont chodnika na odcinku ulicy Górskiej.

Szczegóły powyższego zadania można znaleźć tutaj.

Drugim z projektów jest "Złota Rączka" (OBB012) - projekt, który w kolejności ilości oddanych głosów zajął dopiero piątą pozycję (394 głosy ważne), ale jako pierwszy mieści się w kwocie pozostałej do dyspozycji (zapisy uchwały nr IX/165/2019 w § 14. ust. 1 i 2 określają, że "1. Do realizacji kierowane są projekty, które uzyskały, na podstawie rankingu, kolejno największą liczbę głosów ważnych i mieszczą się w puli, aż do wyczerpania wszystkich środków" oraz "2. W przypadku, w którym nie wystarcza środków na realizację kolejnego projektu na liście projektów, za wybrany do realizacji uznaje się kolejny, który jest do zrealizowania w kwocie jaka pozostała do dyspozycji, o ile uzyskał poparcie co najmniej 2% głosów ważnie oddanych").

Projekt "Złota Rączka" polega na zapewnieniu bielskim seniorom oraz osobom z niepełnosprawnością nieodpłatnej pomocy w drobnych naprawach domowych. Jest adresowany do osób starszych w wieku 65+ oraz osób z niepełnosprawnością (ze szczególnym uwzględnieniem osób mieszkających samotnie), czyli tych wszystkich, którzy nie posiadają możliwości samodzielnego wykonania drobnych napraw domowych.

Przez drobne naprawy rozumie się usługi nie wymagające dużych nakładów finansowych, nie wymagające specjalistycznych uprawnień, jak również nie wymagające natychmiastowej interwencji, np. wymianę uszczelek, baterii sanitarnych, wężyków, syfonów, spłuczek; montaż lub naprawa zamków w drzwiach, oknach, meblach; mocowanie luster, obrazów, karniszy, rolet, półek, suszarek łazienkowych.

Szczegółowe wyniki głosowania znajdują się w zakładce "Wyniki".

Realizacja zwycięskich projektów nastąpi w 2024 roku (zgodnie z zapisami uchwały nr XLIII/986/2022 w sprawie zawieszenia konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego w zakresie projektów przewidzianych do realizacji w 2023 roku).

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.