bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2023
  • 1 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 87312

Komunikat spółki AQUA: prowadzone są intensywne płukania na sieci

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj

Trwa badanie przyczyn zanieczyszczenia wody w rejonie ulic Piastowskiej, Michałowicza i Listopadowej w Bielsku-Białej, do którego doszło w środę, 29 marca. W czwartek w Ratuszu zebrał się sztab kryzysowy. Wciąż czekamy na wyniki badań wody, które przeprowadza sanepid. W czwartkowe popołudnie PSSE i spółka AQUA S.A. wydały pilne komunikaty w sprawie zanieczyszczenia.

Reklama

Zanieczyszczona woda - 29-31.03.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika, Damian, Lisek


Komunikat spółki AQUA S.A. z soboty, 1 kwietnia


Na sieci wodociągowej prowadzone są intensywne płukania oraz przestrefowania sieci w celu wymiany wody w wodociągach. Zalecamy płukanie sieci wewnętrznej w celu pozbycia się resztek zapachu z wody.

UWAGA!
Aqua S.A. zidentyfikowała nowe obszary zanieczyszczenia sieci wodociągowej. Sytuacja jest na bieżąca monitorowana, a mapa aktualizowana na stronie http://www.aqua.com.pl
Należy na bieżąco sprawdzać sytuację w swoim rejonie na aktualizowanej mapie.

Z obszaru zanieczyszczeń będą uwzględniane reklamacje składane przez Odbiorców usług, to jest klientów, którzy mają zawarte umowy o zaopatrzenie w wodę z Aqua S.A. Reklamacje można składać w dowolnej formie np. drogą tradycyjną, za pośrednictwem eBOK lub w postaci e-maila wysłanego pod adres: aqua@aqua.com.pl

Podkreślamy, że do momentu otrzymania decyzji SANEPID-u - stwierdzającej ponowną przydatność wody do spożycia oraz otrzymania wyników potwierdzających, że woda jest bezpieczna do spożycia przez ludzi -wodę w rejonie objętym zdarzeniem należy traktować jako niezdatną do spożycia.

Aqua S.A.


Spółka AQUA S.A. wydała kolejny komunikatW czwartek po południu AQUA S.A. wydała kolejny komunikat. Spółka informuje w nim o nieprzydatności wody do spożycia. - Woda nie może być także używana do higieny osobistej. Rejon, w którym występuje woda niezdatna do spożycia dostępny jest na stronie http://www.aqua.com.pl. Beczkowozy z wodą pitną będą na bieżąco podstawiane wg zapotrzebowania. Lokalizacja beczkowozów jest na bieżąco aktualizowana i dostępna na stronie http://www.aqua.com.pl - informuje AQUA.

Beczkowozy z wodą pitną będą na bieżąco podstawiane wg zapotrzebowania. Lokalizacja beczkowozów i zastępczych miejsc poboru wody. Ich listę publikujemy tutaj.

AQUA S.A. opublikowała mapę obszarów objętych awarią (na ich terenie woda jest niezdatna do spożycia) - oznaczono go kolorem różowym. apę w większej rozdzielczości można znaleźć tutaj.

Mapa obszarów objętych awarią - 30.03.2023, po aktualizacji o kolejne obszary
Mapa obszarów objętych awarią - 30.03.2023, po aktualizacji o kolejne obszary · fot. AQUA S.A.


Czwartkowy komunikat sanepiduPaństwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej wydał kolejny komunikat w sprawie jakości wody pochodzącej z sieci wodociągowej przedsiębiorstwa wodociągowego „AQUA” S.A. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Zawiadamia, że na podstawie cząstkowych wyników badań otrzymanych w dniu 30.03.2023 r. stwierdził brak przydatności do spożycia wody dostarczanej przez „Aqua” S.A. do sieci wodociągowej - próbki do badań pobrano w dniu 29.03.2023 r. w obiektach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej przy ulicach: Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Skośnej.

Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wynika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach.

Badania próbek wody pobranych w dniu 29.03.2023 oraz 30.03.2023 r., są kontynuowane. Kolejny komunikat zostanie wydany po uzyskaniu dalszych wyników badań wody.


Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej powiadomił, że wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie "naruszenia wymagań jakości wody do spożycia, dostarczanej przez AQUA S.A., do sieci wodociągowej". Dodatkowo "organ odstępuje od zasady czynnego udziału strony, gdyż załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego".

Zwołano sztab kryzysowyPosiedzenie sztabu kryzysowego w Ratuszu - 30.03.2023
Posiedzenie sztabu kryzysowego w Ratuszu - 30.03.2023 · fot. UM Bielsko-Biała


O godzinie 10.00 w Ratuszu zebrał się sztab kryzysowy. W spotkaniu wzięli udział pracownicy spółki Aqua, szef bielskiego sanepidu, oraz służby zarządzania kryzysowego. Jak przekazał portalowi bielsko.info około godziny 11.00 Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, nadal nie zaleca się spożywania wody. Jak zapowiadał, przy ulicach wystąpienia zanieczyszczenia wody zostaną umieszczone dodatkowe beczkowozy, które jechały z innych miast.

Co jest źrodłem zanieczyszczenia? Doszło do niego prawdopodobnie na magistrali wodociągowej w Wapienicy, w wyniku prowadzonych na niej prac remontowych.

W środę po południu AQUA S.A. informowała o zanieczyszczeniu wodyPierwsze informacje o zanieczyszczeniu wody spółka AQUA S.A. podała w środę po południu. - W obszarze ul. Piastowska, Listopadowa, Michałowicza oraz ulic do nich przyległych mogą wystąpić uciążliwości zapachowe wody. Źródło tych uciążliwości zostało zidentyfikowane i odcięte. Obecnie trwa płukanie sieci wodociągowej. W przypadku pojawienia się takiej sytuacji, prosimy o odpuszczenie wody z wewnętrznej instalacji oraz kontakt pod bezpłatnym numerem pogotowania wodociągowego 994. Utrudnienia potrwają do późnych godzin nocnych. Przepraszamy za niedogodności AQUA S.A - mogliśmy przeczytać w komunikacie spółki.

Jak informowaliście w komentarzach pod tym artykułem oraz na Facebooku, problem pojawiał się i nadal pojawia także w innych częściach miasta.

Dzisiaj rano AQUA S.A. poinformowała, że "wypłukano sieć główną, jednak w przyłączach mogła jeszcze pozostać woda sprzed tego procesu". Ta woda nadaje się do mycia, ale, co ważne, zaleca się, by jej nie pić i skorzystać z beczkowozu.

Środowy komunikat PSSEJak udało się wczoraj ustalić naszemu portalowi, jeszcze w środę próbki wody pobrał sanepid. PSSE Bielsko-Biała wydał wtedy także komunikat w tej sprawie. Czytaliśmy w nim, że "w związku ze zmianą zabarwienia i zapachu wody w sieci wodociągowej na terenie miasta Bielska-Białej zwrócił się do przedsiębiorstwa wodociągowego AQUA S.A. w Bielsku-Białej o udzielenie stosownych wyjaśnień oraz zapewnienie zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę zdatną do picia".

Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zanieczyszczenie wody w Bielsku-Białej" podaj

BM, mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.