Wiadomości

  • 18 stycznia 2023
  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 18496

[FOTO] Powstanie filia znanej uczelni. Podpisano list intencyjny

Dzisiaj w sali sesyjnej bielskiego Ratusza odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim. Sygnatariuszami listu byli rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


- To naprawdę wielki dzień dla naszego miasta i myślę, że to najbardziej znaczące wydarzenie w tej kadencji samorządowej - podkreślił podczas uroczystości prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. - Marzenia o tym, aby uczelnia medyczna powstała w naszym mieście, mają już naprawdę wiele lat, a dzisiaj się ziszczają - dodał samorządowiec, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania bielskiej filii ŚUM.

Prezydent Klimaszewski zauważył, że "jest to tak wspaniałe przedsięwzięcie, że nikt nie był przeciw", jednak musiały zapaść decyzje na szczeblu władz uczelni i ministerstw. - Myślę, że to jest pierwszy krok w rozwijaniu akademickości naszego miasta, które stanie się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem akademickim na mapie województwa i kraju. Jestem naprawdę wzruszony, że ta chwila nadeszła - mówił.

- Dla naszej uczelni to także jest piękna chwila, która świadczy o jej rozwoju i dlatego z wielką radością przyjęliśmy państwa otwartość, aby tutaj wspólnie stworzyć filię Śląskiego Uniwersytetu medycznego - stwierdził z kolei profesor Tomasz Szczepański, rektor ŚUM. - To, co dzisiaj podpisujemy, to jest piękny projekt, natomiast teraz zakasujemy rękawy, aby ten projekt zrealizować - dodał.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023
Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


- Cieszę się, że tutaj stworzymy szanse dla rozwoju akademickiego miasta, ale także zdolnej młodzieży. Bo nie każdego dzisiaj stać, aby pojechać w obce ziemie i żeby studiować. A wiemy, że zdolnej młodzieży jest tutaj bardzo dużo - zwrócił uwagę rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z kolei trzeci z sygnatariuszy - starosta bielski Andrzej Płonka podkreślił, że to także ważna chwila dla powiatu bielskiego. - Niech się to dzieje dla rozwoju medycyny, ale także dla uzupełnienia tej kadry, której tak bardzo brakuje, a która jest tak bardzo potrzebna. A wiemy, co się dzieje - dodał samorządowiec.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023
Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


- To moja pierwsza wizyta w tym mieście, drugą mam już zaplanowaną na jubileuszu Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Mam nadzieje, że moja trzecia wizyta to będzie inauguracja filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Także panowie, potraktujcie to jako zobowiązanie terminowe do realizacji i wdrożenia w życie tego zobowiązania - mówił wiceminister Zdrowia, Piotr Bromber.

- Każdorazowo, kiedy przyjeżdżamy z Warszawy do Bielska-Białej, myślę o tym, że to miasto to miasto, które rozwija się w sposób bardzo dobry i prężny. ale jednak jest coś, czego nie było - coś, o czym niektóre regiony mogą pomarzyć. Pewien klimat: mieszkańców, rozwoju, współpracy. Dzisiaj jesteśmy świadkami tego, co od kilku lat się wydarza - że wszyscy wspólnie popieramy idee powstania w naszym mieście nowej filii ŚUM - zwrócił uwagę minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023
Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim - 20.01.2023 · fot. sid / bielsko.info


- Teraz warto popatrzeć na to z perspektywy przyszłości. Każdy z nas, jak tutaj siedzi, zajmuje się czymś innym ale jednak spotykamy się w ramach naszej działalności. Ale jednak działamy na rzecz społeczności lokalnej, społeczności naszego miasta. I warto podkreślić to, że kiedy przychodzi sytuacja, że możemy wspólnie coś zrobić dla Bielska-Białej, to ponad różnymi naszymi poglądami, które każdy z nas posiada. Jesteśmy w stanie coś stworzyć. Myślę, że to, co dzisiaj widzimy, to jeden z elementów i to dobrze wróży na przyszłość - podkreślił członek rządu.

Kolejnymi krokami będą wybór miejsca, gdzie będzie mieścić się siedziba filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz rekrutacja studentów. Uruchomienie kierunku lekarskiego w Bielsku-Białej jest możliwe już od roku akademickiego 2023/24 - takie są optymistyczne plany.

W dzisiejszej uroczystości wzięli także udział parlamentarzyści: posłanki Mirosława Nykiel oraz Małgorzata Pępek, posłowie Przemysław Drabek i Kazimierz Matuszny, a także senator Agnieszka Gorgoń-Komor. Nie zabrakło również bielskich radnych na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej, Dorotą Piegzik-Izydorczyk oraz wiceprzewodniczącym RM Karolem Markowskim.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach · fot. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach


Podczas dzisiejszego wydarzenia minutą ciszy upamiętniono pamięć zmarłego 15 stycznia profesora Przemysława Jałowieckiego - byłego rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaprezentowano także film promocyjny Bielska-Białej autorstwa Tomasza Walczaka.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach to uczelnia powołana do życia w 1948 roku. Posiada pięć wydziałów zlokalizowanych w Katowicach Ligocie, Zabrzu, Bytomiu oraz Sosnowcu. Baza dydaktyczno-naukowa Uczelni stanowi ponad 260 katedr, klinik, zakładów i oddziałów zlokalizowanych głównie w miastach stanowiących siedziby Wydziałów, tj. w Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Ponadto Uczelnia posiada 6 samodzielnych publicznych szpitali klinicznych w Zabrzu oraz w Katowicach.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.