Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3243

Gdzie w Bielsku-Białej można postrzelać z broni palnej?

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest wiedza na temat umiejętności posługiwania się bronią palną. Jednak mimo tego, że w Bielsku-Białej brakuje ogólnodostępnej strzelnicy, to mieszkańcy mogą "postrzelać" na tych kilku już funkcjonujących w mieście - w szkole i w klubach.

strzelnica
Gdzie w Bielsku-Białej można postrzelać z broni palnej? · fot. Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com


W sprawie podjęcia działań zmierzających do wybudowania strzelnicy w Bielsku-Białej do władz miasta zaapelował radny Roman Matyja.

Jak wyjaśnił, "wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą zmusiła cały naród do refleksji na temat bezpieczeństwa Polski oraz jak pokazują badania znacząco zwiększyła zainteresowanie społeczeństwa dostępem do broni palnej i umiejętnością jej obsługi".

- Wzrost zainteresowania strzelectwem jest także zauważalny w naszym mieście, co potwierdzają właściciele strzelnic i członkowie klubów strzeleckich. Niestety strzelectwo to drogi sport, na który przeważnie mogą sobie pozwolić ludzie zamożni. Właśnie, dlatego tak cenne społecznie zwłaszcza teraz są lokalnie działania pozwalające na rozwój strzelectwa i ułatwiające wszystkim chętnym możliwość zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu obsługi broni palnej - napisał Matyja.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Jak w odpowiedzi wyjaśnił Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, uwarunkowania prawne dotyczące posiadania broni palnej skłaniają do korzystania z już istniejących strzelnic oraz funkcjonujących klubów.

Jak podał wiceprezydent, na dzień dzisiejszy na terenie miasta funkcjonują dwie ogólnodostępne strzelnice:

  • Strzelnica Bielsko-Biała Gun Club. Jest to obiekt zlokalizowana przy ul. 1 Maja, dysponujący doświadczonymi instruktorami. Jest on prowadzony odpłatnie, jednak osoby korzystające ponoszą jedynie koszty zużytej amunicji - szkolenia z zakresu obsługi, budowy broni, postaw strzeleckich oraz strzelania amunicją centralnego zapłonu w tym z broni krótkiej (pistolet), broni długiej (karabin, karabinek) oraz broni gładkolufowej (strzelba) są bezpłatne.


  • Strzelnica Ermador w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Samochodowych. Miejsce to zlokalizowane jest przy ul. Filarowej 52, w którym możliwe jest korzystanie z broni centralnego i bocznego zapłonu. Strzelnica ta dzierżawiona jest przez Zarząd Wojewódzki LOK i wykorzystywana między innymi przez klub strzelecki Ermador skupiający 240 członków. Koszty treningów w klubach sprowadzają się do składki członkowskiej oraz pokrycia kosztów zużytej amunicji. Ponadto, Liga Obrony Kraju, w ramach działalności statutowej, organizuje cotygodniowe dni otwarte w trakcie których realizowane jest nieodpłatne szkolenia dla młodzieży z zakresu obsługi, budowy broni oraz strzelania amunicją bocznego zapłonu w tym z broni krótkiej (pistolet), broni długiej (karabinek sportowy). Podobne szkolenia organizowane są dla młodzieży szkół podstawowych z wykorzystaniem broni pneumatycznej w oparciu o strzelnice sportową w ZDZ przy ul Filarowej.


- Wobec powyższego, co do zasady młodzież szkolna w Bielsku-Białej ma możliwość skorzystania z odpowiedniej infrastruktury do odbycia szkoleń strzeleckich w ramach zajęć edukacyjnych - stwierdził Ruśniak.

Oprócz strzelnic w Bielsku-Białej funkcjonują cztery kluby strzeleckie, które dają możliwość chętnym do skorzystania z procesu zaznajomienia się z budową broni palnej oraz szkoleń strzeleckich, w tym dla młodzieży szkolnej: Klub Strzelecki Skaut w Bielsku-Białej; Gun Club Klub strzelecki Bielsko-Biała; Klub Strzelecki LOK Ermador oraz Klub Strzelecki Blaster.

Ponadto wiceprezydent zapowiedział, że miasto rozważy przyłączenie się do programu rządowego "Strzelnica w każdym powiecie".

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.