
Wiadomości
- 13 marca 2022
- wyświetleń: 2348
Międzynarodowy projekt unijny dot. interwencji kryzysowej w POIK
W międzynarodowym projekcie unijnym dotyczącym interwencji kryzysowej weźmie udział Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Na początku roku w placówce przy ul. Pięknej 2 odbyło się robocze spotkanie związane z tą inicjatywą. Poza stroną polską - reprezentantami ośrodka i Uniwersytetu Śląskiego - wzięli w nim udział Czesi - przedstawiciele Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Projekt dotyczy dwóch obszarów. Jeden z nich to użycie języka w sytuacjach kryzysowych, drugi - zarządzanie kryzysowe i zarządzanie procesami. W projekcie współpracują instytucje akademickie - Uniwersytet Masaryka w Brnie, Uniwersytet Obrony Brno (UNOB), Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Korwina w Budapeszcie, ACSA - organizacja zajmująca się pomocą w sytuacjach kryzysowych oraz szkoleniem w zakresie procesów i zarządzania, prowadząca również portal chcipomahat.cz - oraz inne zainteresowane instytucje, m.in. zawodowa i ochotnicza straż pożarna.
Na bazie współpracy powstanie publikacja ekspercka, która opisze studia przypadków zarządzania kryzysowego oraz komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, a także system zarządzania kryzysowego i komunikacji kryzysowej w ogóle, w wybranych krajach. Będzie to podręcznik skutecznej komunikacji z obywatelami i urzędnikami.
Dyrektor POIK-u Małgorzata Malinowska, wyjaśniając, jak bielski ośrodek znalazł się wśród uczestników projektu mówi, że jego twórcom bardzo zależy na współpracy z bielską placówką, bo uważają bielski POIK za wzorcowy.
- Jest to nas ogromne wyróżnienie. Będziemy podmiotem nadzorującym symulację katastrofy. Przedstawiamy nasz ośrodek i to, jak wyglądają stosowane w nim procedury, ale będziemy też nawiązywać do zarządzania i komunikacji kryzysowej w Polsce - tłumaczy dyrektor. - Mamy się czym pochwalić, bo oprócz wielu procedur obowiązujących na terenie placówki opracowaliśmy Procedurę interwencji psychologicznej w wypadkach katastrof i zdarzeń losowych, która obowiązuje w województwie śląskim - dodaje Malinowska.
Robocze spotkanie uczestników projektu w POIK-u przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. - Miło było przedstawić naszą placówkę i być chwalonym. Goście twierdzili, że są pod ogromnym wrażeniem naszego sposobu działania, organizacji i profesjonalizmu. Taka wizyta daje wiatr w skrzydła - podsumowała M. Malinowska.
Rozmowy w Bielsku-Białej pozwoliły na opracowanie planu najbliższych działań. Teraz partnerzy złożą wniosek do programu Erasmus plus Partnerstwa Strategiczne, natomiast w listopadzie br. odbędzie się konferencja poświęcona zarządzaniu kryzysowemu. Po konferencji powstanie publikacja. Strony przygotują też pilotażowe szkolenie dla liderów wolontariuszy i przedstawicieli władz samorządowych - burmistrzów i sołtysów w Czechach i Polsce. Odbędą się spotkania promocyjne i symulacja według scenariusza zorganizowana przez funkcjonariuszy wojskowych w Czechach.
Na zakończenie spotkania goście zapowiedzieli chęć międzynarodowej współpracy z POIK-iem nie tylko w ramach pracy nad zarządzaniem kryzysowym.
ZOBACZ TAKŻE

(Nie)widoczne rowerowe piktogramy mogą prowadzić do niebezpieczeństwa

Miasto chce wspomóc remont skoczni w Bystrej

Coraz mniej bielszczan. W grudniu 2024 roku liczba mieszkańców wynosiła zaledwie 165 127 osób

Co z tymi pustostanami? Miasto wyjaśnia

Mają dość hulajnogowego chaosu na ulicach

Deweloper dewastuje miasto. Jest zawiadomienie do nadzoru budowlanego
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.