bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 lipca 2021
  • wyświetleń: 2731

Specjalną instalacją na rondzie upamiętnią Czesława Niemena

Na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Szarotki oraz Stawowej w Bielsku-Białej - czyli na Rondzie Czesława Niemena - stanie instalacja upamiętniająca artystę. Będzie to kolejna instalacja ustawiona w ostatnim czasie na rondzie - po Rodzie Bielskiego Jazzu - upamiętniająca dokonania muzyczne.

Reklama

Specjalna instalacją na rondzie upamiętnią Czesława Niemena
Specjalną instalacją na rondzie upamiętnią Czesława Niemena · fot. UM Bielsko-Biała


Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej rozstrzygnął przetarg na zagospodarowanie Ronda Czesława Niemena. Do przetargu stanęły dwa podmioty, które zobowiązały się wykonać instalacje upamiętniającą Czesława Niemena. Wykonanie instalacji wyceniono na kwotę 157,4 tys. i 243,1 tys. zł. MZD wybrał tańszą z ofert.

rondo czesława niemena
Rondo Czesława Niemena · fot. MZD Bielsko-Biała


- Na rondzie stanie konstrukcja z blachy, na której znajdzie się m.in. wizerunek artysty. Koncepcja instalacji artystycznej, tzw. małej architektury, ma formę dwóch półpierścieni o promieniach wynoszących ok. 285 cm i wysokości od 233 cm do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy kortenowskiej z wyciętymi laserem - napisem Niemen z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle - witraże przedstawiające wizerunek twarzy artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty Niemena Dziwny jest ten świat, a drugi przedstawia barwny portret artysty. Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne - po siedem elementów na każdy półpierścień - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Specjalna instalacją na rondzie upamiętnią Czesława Niemena
Specjalną instalacją na rondzie upamiętnią Czesława Niemena · fot. UM Bielsko-Biała


Autorami koncepcji instalacji są artysta plastyk Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.