bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2021
  • 26 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2100

(Nie) wszystkie przejścia przy szkołach są tak samo zabezpieczone

Co prawda rok szkolny już się zakończył, ale dzieci wrócą do szkolnych ław zaraz po wakacjach. Tymczasem nie wszystkie przejścia dla pieszych są jednakowo zabezpieczone. Władze Bielska-Białej wyjaśniają, dlaczego.

Reklama

Przejście dla pieszych
(Nie) wszystkie przejścia przy szkołach są tak samo zabezpieczone · fot. Google Maps


- Trasy dróg do szkół prowadzą często w poprzek ruchliwych ulic, dlatego ważne jest, by przejścia te były nie tylko odpowiednio usytuowane, ale także oznakowane i zabezpieczone - zauważył Bronisław Szafarczyk, bielski radny. - Zauważam jednak, że w naszym mieście funkcjonuje niejednolity standard oznakowania i zabezpieczenia przejść "szkolnych" - stwierdził.

Chodzi stosowanie różnych znaków. Ponadto przy jednych "zebrach" przy szkołach stosuje się tzw. sygnalizacyjna kostkę integracyjną, a przy innych nie. - System będzie odpowiednio spełniał swoje zadanie, jeżeli zastosowane zostaną jednolite rozwiązania - podkreślił Szafarczyk, wnioskując, by opracować właśnie taki jednolity standard przejść dla pieszych przy szkołach

Jak dowiadujemy się w bielskim ratuszu, na terenie miasta przejścia dla pieszych, zlokalizowane w miejscach, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu dzieci uczęszczających do szkoły, są oznakowane znakami D-6, jak również tabliczkami T-27.

- Sposób umieszczenia znaków w pasie drogowym reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Określa ono w jaki sposób mogą być oznaczone przejścia dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci. Odnosząc się do wskazanych przez przykładów wyjaśniam, że rozporządzenie wskazuje oznakowanie tego rodzaju przejść znakami D-6 i w większości tabliczkami T-27 o wymiarach mniejszych od znaków D-6. W miejscach szczególnie niebezpiecznych dopuszcza się nanoszenie lic znaków D-6 na tle foli fluorescencyjnej pomarańczowej lub żółto-zielonej - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Zatem, wedle wiceprezydenta, oznakowania w Bielsku-Białej są poprawne. Co nie znaczy, że znaki nie będą wymieniane. Kamiński dodał bowiem, że ze względu na zbliżający się koniec roku szkolnego i aktualną szeroką realizację projektów w zakresie oznakowania pionowego tj.: poszerzenie strefy płatnego parkowania, z terminem wprowadzenia do 1 lipca; wyłączenie z ruchu wybranych ulic na potrzeby realizacji zdjęć do serialu „Wojenne dziewczyny" oraz przygotowanie się do zabezpieczenia wyścigu Tour de Pologne, wymiana będzie prowadzona sukcesywnie do dnia 1 września.

- Temat dotyczący wypracowania jednolitych standardów oznakowania „agatkowych" przejść dla pieszych zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jeśli chodzi o stosowanie kostki integracyjnej, to wdrażane jest w przypadku nowych projektów drogowych na terenie miasta - zaznaczył zastępca prezydenta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.