bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 maja 2021
  • 25 maja 2021
  • wyświetleń: 15282

Kultowe Bielsko: Sklep zoologiczny na ul. Cyniarskiej - wciąż czynny!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj

Był pierwszym sklepem zoologicznym w Bielsku-Białej. Powstał zaraz po wojnie i działa do dzisiaj pomimo niemałej konkurencji i licznych zmian jakie przez lata dokonywały się w handlu. Jego sercem jest pani Renata Rus, która zaczęła tu pracę w 1980 roku. Miało to być zajęcie na chwilę, a okazało się na całe życie.Zoologiczny z duszą

Sklep zoologiczny na Cyniarskiej prawie wcale nie zmienił się od momentu powstania. Poza asortymentem, który oczywiście diametralnie odbiega od tego z czasów powojennych czy komunistycznych, wystrój sklepu i jego wygląd pozostały takie same. Pani Renata wspomina, że zastanawiała się kilka razy nad unowocześnieniem wyposażenia, przerosły ją jednak koszty, jakie musiałaby w związku z tym ponieść.

Mimo to w zoologicznym na Cyniarskiej we wszystkie potrzebne rzeczy mogą zaopatrzyć się zarówno właściciele psów i kotów, jak i królików, chomików, świnek morskich, ptaszków czy rybek. W ściance wyłożonej boazerią nadal zresztą ulokowane są akwaria z welonkami, neonkami czy gupikami. Miło jest wejść i poprzyglądać się im, a przy okazji pogawędzić z właścicielką, która służy wiedzą i rozwieje wiele wątpliwości miłośników zwierząt. W końsku sklep prowadzi już od 40 lat.

sklep zoologiczny
Sklep zoologiczny na ul. Cyniarskiej - wciąż czynny! · fot. bielsko.tv


Zmieniły się czasy i zwyczaje

Na początku powstania, czyli w czasach powojennych, pracowała w nim krewna mamy pani Renaty. - W latach 60. odstąpiła ten sklep mojej mamie, a ja już jako młoda dziewczyna przychodziłam tutaj i trochę pomagałam. Jeździłam z moim tatą po towar - po ziarna dla ptaków na targowiska i na Śląsk do hodowców-amatorów po kanarki, papugi, rybki. Niestety kiedy zmarła moja mama, od 1980 prowadzę ten sklep sama. Wtedy myślałam, że będzie to zajęcie na chwilę, a zostałam na całe życie - opowiada nam pani Renata.

W międzyczasie w Bielsku otwierały się i zamykały inne sklepy zoologiczne. Obecnie w branży tej wcale nie jest łatwo, zwłaszcza osobom, które prowadzą małe sklepiki. - Ludzie robią zakupy przez Internet, a asortyment dla zwierząt znajdą też w supermarkecie. Poza tym dzieci wolą już spędzać czas przed komputerem i wizytę w takim sklepie jak mój traktują jak pobyt w muzeum - ubolewa pani Renata i wspomina czasy, kiedy to właśnie najmłodsi byli ważnymi klientami sklepu.

sklep zoologiczny
Sklep zoologiczny na ul. Cyniarskiej - wciąż czynny! · fot. bielsko.tv


Prawie jak weterynarz

Pani Renata potrafi doradzić w wielu sprawach związanych z opieką i pielęgnacją pupili. Jej obecność od lat w tym samym miejscu sprawiła, że klienci przychodzą do niej z wieloma pytaniami, zawsze jednak zaznacza, że to lekarz weterynarii powinien podjąć decyzję. Sama ma wielkie serce dla zwierząt i uwielbia cocker spaniele.

Przyszłość sklepu zoologicznego

Ulica Cyniarska z czasów komunistycznych zapadła pani Renacie w pamięć jako nieciekawy zaułek. Cała okolica miała zresztą podobny charakter. Potem nastąpiły zmiany - powstał m.in. dom handlowy Klimczok, wokół rozkwitał handel. Dziś plac Wojska Polskiego czekają kolejne przekształcenia. Pani Renata nie wie jeszcze jak długo poprowadzi swój sklep i czy znajdzie się ktoś, kto mógłby ją zastąpić, gdy podejmie decyzję o odejściu. Na razie cieszą ją wspomnienia - mówi, że to dla nich warto żyć i ciągle pracować. Sklep ma też swoich stałych klientów. Wielu z nich zjawiało się tu jako dzieci, a dziś przychodzą z własnymi pociechami. Niektórzy wracają do Bielska po latach i przechodząc ul. Cyniarską są bardzo mile zaskoczeni, gdy widzą wciąż prosperujący sklep zoologiczny, a w nim niezmiennie panią Renatę.

ab, Ela / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowe Bielsko

"Kultowe Bielsko" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym mieście doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj