Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2022
  • 6 czerwca 2022
  • wyświetleń: 5353

Kultowe Bielsko: SZD Allstar Glider. Historia zakładów szybowcowych

Mucha, Zefir, Jantar, Diana, Junior, Perkoz, Nexus - to nazwy najbardziej popularnych szybowców w naszym kraju. Te ostatnie, nadal produkowane, cieszą się także sporym zainteresowaniem szybowników z całego świata. Wszystkie wymienienie maszyny powstawały lub dalej powstają w bielskiej firmie Allstar PZL Glider, która kontynuuje dziedzictwo Szybowcowego Zakładu Doświadczalnego.Historia budowy szybowców w Bielsku-Białej sięga 1946 roku. Wówczas, po II wojnie światowej, w Bielsku powstał Instytut Szybownictwa - późniejszy Szybowcowy Zakład Doświadczalny.

W ciągu ponad 70 lat od założenia firmy na światowy rynek wyprodukowano ponad 5 000 szybowców. Wygrano niezliczone zawody, a wielu pilotów zostało przeszkolonych na szybowcach Szybowcowego Zakładu Doświadczalnego.

SZD, szybowiec
Szybowcowy Zakład Doświadczalny · fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


W wyniku zmian politycznych w Polsce w 1998 roku Szybowcowy Zakład Doświadczalny SZD został zmuszony do zaprzestania działalności. Po założeniu Allstar PZL Glider w 2000 roku, duża część działalności SZD mogła być kontynuowana przez nowych właścicieli.

W szczególności udało się zatrudnić doświadczonych inżynierów i pracowników produkcyjnych, aby zapewnić kontynuację tradycji firmy, która sięga roku 1946. Pierwotna lokalizacja na lotnisku Aleksandrowice w Bielsku-Białej została zachowana przez nową firmę. Jednocześnie kluczowe Certyfikaty Typu szybowców kompozytowych, takich jak SZD-59-1 ACRO, SZD-55-1 NEXUS, SZD-51-1 JUNIOR, SZD-50-3 PUCHACZ i SZD-48-3 JANTAR pozostały własnością nowej firmy.

SZD, szybowiec
Szybowcowy Zakład Doświadczalny · fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Allstar PZL Glider planuje dalszy rozwój. W ostatnich miesiącach zburzono część zabudowań na terenie firmy, które nie były użytkowane. Nie ma jednak obaw, że w tym miejscu powstanie nowe osiedle, gdyż tereny te są niezbędne do rozwoju spółki. Być może w tym miejscu ruszy produkcja nie tylko szybowców, ale także samolotów typu Ruschmeyer R90. Ten projekt to oczko w głowie właściciela bielskiej firmy Bernda Hagera.

ab / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowe Bielsko

"Kultowe Bielsko" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym mieście doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj