Wiadomości

  • 11 lutego 2022
  • 14 lutego 2022
  • wyświetleń: 9349

Kultowe Bielsko: stołówka u Marysi przy ulicy Ratuszowej

Idąc ulicą Ratuszową najpewniej natkniemy się na potykacz, z którego wyczytamy, jakie danie dnia serwuje dziś pani Maria. Wtajemniczeni wiedzą, że aby zjeść smaczny obiad w przystępnej cenie, trzeba wejść na pierwsze piętro kamienicy, gdzie za zwykłymi drzwiami od kilkudziesięciu lat kryje się stołówka. Przez większość czasu nie miała swojej oficjalnej nazwy, ale dla stałych bywalców była po prostu stołówką u Marysi.Kiedyś stołówka na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Ratuszowej była miejscem, gdzie stołowali się pracownicy okolicznych banków - jako stołówka zakładowa została otwarta w 1954 roku. Pani Maria Sikora-Dyczek, czyli nie kto inny jak właśnie pani Marysia, przyjęła się w niej do pracy w 1979 roku. Po kilkunastu latach została właścicielką stołówki, kiedy bank zrezygnował z jej prowadzenia po zmianach ustrojowych.

Od 2003 roku lokal przeszedł w ręce Kasi Masłowskiej - córki pani Marii. Za kuchennymi sterami wciąż jednak obecna jest pierwsza szefowa. Pani Maria dba przede wszystkim o to, żeby jakość serwowanych potraw i smaki znane tu od lat nie zmieniały się. Choć na przestrzeni dekad w polskiej kuchni i tak zmieniło się naprawdę wiele. Dziś dań do wyboru jest kilka, do tego zupy i kompot. W latach 70. czy 80. możliwości były o wiele mniejsze, gotowano z tego, co akurat było dostępne.

Stołówka prowadzona przez panią Marię z czasem stała się biznesem rodzinnym, a pozostała miejscem, na które codziennie liczy wielu bielszczan. Choć jej los już raz stanął pod znakiem zapytania przez otrzymane nagle wypowiedzenie najmu, klienci postarali się, aby ich ulubiona obiadowa miejscówka przetrwała. Byłoby szkoda, gdyby istniejąca od prawie 70 lat ostoja tradycyjnej kuchni w centrum Bielska miała tak po prostu zniknąć.

Ariel Brończyk, Elżbieta Goraus / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowe Bielsko

"Kultowe Bielsko" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym mieście doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowe Bielsko" podaj