bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 2196

In vitro z budżetu miasta Bielska-Białej? Projekt złożony w urzędzie

Przedstawiciele Czarnego Protestu Bielsko-Biała złożyli w Urzędzie Miejskim projekt dofinansowania zabiegów in vitro dla mieszkańców stolicy Podbeskidzia. Podobna koncepcja została zgłoszona do budżetu obywatelskiego w 2018 roku jeszcze za kadencji prezydenta Jacka Krywulta. Wówczas projekt otrzymał negatywną opinię zespołu weryfikacyjnego i nie został dopuszczony do głosowania.

invitro
In vitro z budżetu miasta Bielska-Białej? Projekt złożony w urzędzie · fot. Czarny Protest Bielsko-Biała


Projekt pn. "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Bielska-Białej" został zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Ma zapewnić 50 parom dostęp do zabiegu in vitro. Szacunkowy koszt projektu wynosi ćwierć miliona złotych.

- Niepłodność jest problemem społecznym, który szczególnie dotyka osób o niższych dochodach tworząc znaczące nierówności w dostępie do procedur medycznych i realizacji marzeń o macierzyństwie i ojcostwie. Szczególnie w sytuacji ujemnego przyrostu naturalnego na terenie RP, program ten może mieć zbawienny wpływ na przyrost naturalny w mieście. Szacuje się, że w Polsce z tym problemem boryka się aż około 1,2 mln par, a około 5 tysięcy w Bielsku-Białej! - informują autorzy projektu.

Członkowie Czarnego Protestu argumentują, że programy dofinansowania in vitro funkcjonują w wielu miastach - np. w Łodzi, Warszawie i Częstochowie. - Oby i nasze miasto dołączyło do tego zacnego grona! - dodają.

Do 15 września trwa ocena i opiniowanie projektów. Głosowanie odbędzie się w dniach 23 września - 9 października.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.