bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 maja 2021
  • 15 maja 2021
  • wyświetleń: 1935

Pierwszy z tegorocznych kiermaszy "Dajemy rzeczom drugie życie"

Za nami:

W najbliższą sobotę, 15 maja w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ul. Straconki 1 odbędzie się pierwszy w tym roku Charytatywny Kiermasz Ekologiczny. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 11.00 do 14.00. Partnerami akcji są REKOPOL, miasto Bielsko-Biała, Biuro Gospodarki Odpadami oraz Zakład Gospodarki Odpadami - ZGO.

Pierwszy z tegorocznych kiermaszów "Dajemy rzeczom drugie życie"
Pierwszy z tegorocznych kiermaszy "Dajemy rzeczom drugie życie" · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"


Fundacja ekologiczna Arka zbiera od uczestników niepotrzebne rzeczy (m.in. gry, zabawki, upominki, sprzęt sportowy i wiele innych - przykładowa lista w załączeniu) i raz w miesiącu w sobotę w PSZOK organizowany jest charytatywny kiermasz.

- Cieszy nas możliwość organizowania akcji lokalnej, nowoczesnej i tradycyjnie łączącej tematykę ekologiczną z ratowaniem zwierząt. Super, że możemy robić coś lokalnie spotykając się z pozytywnym i ogromnym zainteresowaniem, a jeszcze możemy promować nowoczesne rozwiązania gospodarki zeroodpadowej - mówi Wojciech Owczarz. - Bardzo ważna dla nas jest także bardzo konkretna i potrzebna pomoc zwierzętom - dodaje.

Każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy. - Wyrzucić szkoda, a zbiera się ich coraz więcej. Teraz proponujemy dobre rozwiązanie. Można je przywieźć do PSZOK, a my damy im drugie życie i jeszcze pomożemy potrzebującym zwierzętom. W ramach akcji będziemy zbierać od uczestników niepotrzebne rzeczy, organizować ich kiermasze, a pozyskane środki przeznaczać na ratowanie zwierząt, wsparcie ich leczenia - zwraca uwagę prezes Fundacji Ekologicznej "Arka".

Akcja "Dajemy rzeczom drugie życie" wpisuje się w zasady nowoczesnej gospodarki odpadami, tzw. 5R. 3R- REUSE - UŻYWAJ PONOWNIE - To zasada przypominająca o możliwości powtórnego wykorzystania produktów przedmiotów, które nam są już niepotrzebne, a nie chcemy ich wyrzucić do śmieci.

- Akcja wpisuje się w trend Zero Waste (dosł. tłumacz. „zero odpadów”, „zero marnowania”): Styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. Ponadto jest to podejście polegające na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady - podkreśla "Arka".

Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Wszyscy zainteresowani mogą cały czas przywozić rzeczy na akcję w godzinach pracy PSZOK. Rzeczy te będą gromadzone w naszym Zielonym Kontenerze.

Dzięki akcji "Dajemy rzeczom drugie życie udało się pomóc m. in. kotowi Guziczkowi. - Mały Guziczek nie był kotem bezdomnym, on i inne kocięta i dorosłe koty zamieszkują w pewnym gospodarstwie nieopodal Andrychowa. Tak często wygląda Polska wieś, psy całe życie na krótkich łańcuchach przy budzie koty rodzą się żeby cierpieć. Żeby umierać powoli w cierpieniu. Nikogo nie obchodzi, ze są chore, że koci katar pomału wyżera im oczy, a pchły zjadają je żywcem. Rodzą się i większość z nich nie ma szans dorosnąć... - zwraca uwagę "Kotełkowa Drużyna".

- Guziczek dostał szanse, został zabrany z tego miejsca i trafił po południu na leczenie do Przychodni Avi-Vet. Oko niestety wygląda bardzo źle. Czy da się go uratować? Zobaczymy, ale nawet jeśli nie to przecież z jednym oczkiem też może żyć - dodaje organizacja.

mp / bielsko.info
źródło: Fundacja Ekologiczna Arka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.