bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 21 stycznia 2021
 • wyświetleń: 6408

Mieszkańcy za spalarnią śmieci? Jest petycja w tej sprawie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

W serwisie petycjeonline.com została w ostatnich dniach opublikowana petycja w sprawie poparcia budowy spalarni śmieci w Bielsku-Białej. Jak czytamy, stoją za nią współzałożyciele powstającego dopiero Stowarzyszenia Pro Podbeskidzie. Jakie postulaty przedstawiają?

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


- Tak dla odpowiedzialnej i racjonalnej gospodarki odpadami! Tak dla instalacji termicznego przekształcania odpadów dla aglomeracji beskidzkiej! - apelują autorzy petycji skierowanej do prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego oraz radnych Rady Miejskiej i zachęcają do podpisywania.

Poniżej przedstawiamy treść dokumentu, który znajdziemy pod adresem: www.petycjeonline.com/petycja_dotyczca_spalarni_w_bielsku-biaej

Treść petycji


Tak dla odpowiedzialnej i racjonalnej gospodarki odpadami! Tak dla instalacji termicznego przekształcania odpadów dla aglomeracji beskidzkiej!

Szanowni Państwo,

My niżej podpisani, mieszkańcy i mieszkanki Bielska-Białej oraz okolic, widząc i rozumiejąc, jak wygląda sytuacja zagospodarowania odpadów na naszym terenie, popieramy ideę budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to niezbędny element potrzebny do zamknięcia procesu zagospodarowania odpadów komunalnych, które każdy z nas wytwarza. A doskonale widzimy po własnych gospodarstwach domowych, że ich ilość (odpadów komunalnych) nie maleje, a wręcz przeciwnie - wzrasta. Dodatkowo warto również zaznaczyć fakt, że choć deklarujemy selektywną zbiórkę odpadów i staramy się, aby ta segregacja „u źródła” wpłynęła na jakość surowca, który można odzyskać, to jednak nie wszystkie opady nadają się do recyklingu. Składowanie odpadów również nie rozwiązuje problemu, ponieważ jest to niechlubna spuścizna, którą zostawiamy naszym pokoleniom. Dla przykładu warto nadmienić, że plastik potrafi rozkładać się od 100 do nawet 1000 lat. Ponadto wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami, którą każdy mieszkaniec ponosi oraz fakt, że składowiska nie są przysłowiową studnią bez dna, pokazują nam, że koniecznym jest szukanie innej drogi rozwiązania tychże problemów.

Instalacje termicznego przekształcania odpadów, zwane potocznie spalarniami, są rozwiązaniem, które można zastosować przy jednoczesnym wykorzystaniu energii cieplnej i elektrycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom instalacje do odzysku energii z odpadów są bezpieczne dla otoczenia i powietrza, którym oddychamy. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone chociażby w poznańskim obiekcie. Poznańska spalarnia została skontrolowana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Kontrola zakończyła się 8 lutego 2019 r. Wyniki jednoznacznie wskazują, że zakład nie przyczynia się do pogorszenia powietrza w stolicy Wielkopolski. Raport nie wykazał przekroczeń emisji szkodliwych substancji. Wręcz przeciwnie - dopuszczalna łączna emisja PM10 i PM2,5 to zaledwie 3 proc. dopuszczalnego limitu dla tego typu instalacji. Dla porównania, standardem dla konwencjonalnych dużych elektrociepłowni opalanych węglem, emisja pyłów jest określona na poziomie 1. 530,00 Mg/rocznie - 100 krotnie więcej niż emisja z poznańskiego obiektu. Dodatkowo tego typu instalacje zaliczane są do wysokiej emisji, a niska emisja czyli dym i pył z zabudowań czy komunikacji miejskiej jest w dużej mierze odpowiedzialny za powstawanie niebezpiecznego zjawiska jakim jest smog.

Nie ma także obaw co do pogorszenia jakości wizerunku turystycznego naszego obszaru, ponieważ architektura takich instalacji potrafi naprawdę zadziwiać. Dla przykładu można podać spalarnię śmieci Maishima w japońskiej Osace. Stała się ona obiektem turystycznym. Dziesiątki tysięcy turystów z całego świata mają wrażenie (nie planując odwiedzin w środku), że to jeden z parków rozrywki. Widząc kolorową fasadę i nietypowy kształt budynków, są przekonani, że to właśnie obiekt Universal Studios. Tymczasem prawda jest inna. To obiekt, w którym przerabia się codziennie blisko 900 ton śmieci. Spalarnia została wybudowana w 2001 r, a jej wygląd to dzieło austriackiego artysty. Friedensreich Hundertwasser osiągnął efekt, który władze Osaki oceniają jako miks technologii, środowiska i sztuki.

Mamy jednak świadomość, że budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów dla Aglomeracji Beskidzkiej jest tematem budzącym ogromne emocje i wątpliwości, dlatego, aby móc rzetelnie rozmawiać o sprawie:

 • żądamy konkretnej informacji na temat filtrów ITPO i mechanizmu ich działania oraz monitoringu jakości powietrza,
 • żądamy zaprojektowania ITPO w sposób maksymalnie zabezpieczający środowisko i nas przed zanieczyszczeniami z uwzględnieniem najlepszych i sprawdzonych rozwiązań w tym zakresie,
 • żądamy uwzględnienia w planie budowy nasadzeń drzew - w dużej ilości - na terenie ITPO i w jej otoczeniu,
 • żądamy informacji, o ile zmniejszy się rocznie ilość śmieci na wysypisku dzięki powstaniu ITPO,
 • żądamy informacji na temat tego, co będzie się działo z naszymi odpadami, które nie nadają się do recyklingu, w sytuacji gdy wypełni się składowisko w Bielsku-Białej, a instalacja ITPO by nie powstała?
 • żądamy przekazania na przykładzie innej spalarni w Polsce: ile energii cieplnej i elektrycznej udaje się pozyskać oraz w jakiej części jest to energia uznana za odnawialną.
 • żądamy pełnej kontroli Miasta Bielsko-Biała nad planowaną inwestycją w okresie przygotowania, realizacji i eksploatacji przedmiotowej inwestycji,
 • żądamy analizy porealizacyjnej przedmiotowej inwestycji oraz badań emisji zanieczyszczeń do powietrza z przedmiotowej instalacji na etapie jej rozruchu i normalnej eksploatacji wykonanych przez WIOŚ i niezależne laboratorium,
 • żądamy ograniczenia niskiej emisji tj. z systemów grzewczych gospodarstw domowych, odpowiedzialnych w głównej mierze za fatalną jakość powietrza w naszym regionie, poprzez efektywne wykorzystanie energii cieplnej i elektrycznej z instalacji ITPO,
 • żądamy tańszej energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców miejscowości w bezpośrednim otoczeniu instalacji ITPO poprzez utworzenie np. klastra energetycznego itd.,
 • żądamy aby instalacja ITPO oraz wszystkie towarzyszące jej instalacje (cały zakład) objęta była obowiązkiem posiadania pozwolenia zintegrowanego, które kompleksowo będzie warunkowało funkcjonowanie całego zakładu,
 • żądamy analizy płynności ruchu w rejonie planowanej ITPO celem ustalenia przyczyn tworzenia się obecnie „korków” oraz wpływu planowanej inwestycji na utrudnienia w ruchu w tym rejonie oraz podjęcia działań naprawczych w tym zakresie,
 • żądamy zaprojektowania obiektu ITPO w taki sposób, aby przyczynił się do poprawy estetyki dzielnicy i krajobrazu jako takiego, a nie prowadził do ich pogorszenia,
 • żądamy informacji na temat dobrych i realnych praktyk w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów, tak aby każdy z mieszkańców mógł z niej skorzystać i odnaleźć coś dla siebie, co pozwoli na ograniczenie ilości powstających odpadów.


Z poważaniem
W imieniu mieszkańców i mieszkanek Bielska-Białej,
Współzałożyciele powstającego Stowarzyszenia Pro Podbeskidzie


Loading...


Petycję dotyczącą spalarni odpadów w Bielsku-Białej wystosowali też jej przeciwnicy, którzy zorganizowali także internetową zbiórkę, by zbierać środki na kampanię informacyjną sprzeciwiającą się tej inwestycji. Link do petycji znajdziecie tutaj.

Tymczasem do mieszkańców Bielska-Białej prezydent Klimaszewski wysłał poczatkiem roku list ws. budowy instalacji. - To Państwo wyrażając opinie o tym przedsięwzięciu, będziecie współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o ewentualnej realizacji inwestycji - zapewnił w nim włodarz miasta i zachęcił bielszczan do wzięcia udziału w rozmowach na ten temat, które ze względów pandemicznych, będą przeprowadzone zdalnie.

O tym wszystkim pisaliśmy w artykule www.bielsko.info/wiadomosci/26034-list-do-mieszkancow-i-zbiorka-na-kampanie-informacyjna-ws-spalarni-bielsko-biala

Przypominamy, że obecnie urząd miasta prowadzi dyżury ekspertów, podczas których można zadawać pytania dotyczące inwestycji - szczegóły znajdziecie tutaj.

ar / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj