Wiadomości

  • 24 lipca 2020
  • wyświetleń: 4559

Pierwszy taki zabieg w historii Szpitala Wojewódzkiego

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej dołączył do grona placówek wykonujących endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW). To jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia m.in. chorób dróg żółciowych.

szpital wojewódzki
fot. bielsko.info


- To był pierwszy taki zabieg od momentu uruchomienia Szpitala Wojewódzkiego - podkreślił Tomasz Michalski, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego Szpitala Wojewódzkiego.

Ordynator wyjaśnił, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest bardzo duże. - Technika stosowana jest od lat, ale dostępność ECPW, ze względu na jej skomplikowany charakter, czyli połączenie metod endoskopowej i radiologicznej, jest mocno ograniczona - powiedział lekarz.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna umożliwia choremu uniknąć klasycznej operacji. Zabieg pozwala na usuwanie złogów nie tylko z dróg żółciowych, ale także trzustkowych. Jest stosowany również w diagnostyce nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych trzustki. Umożliwia również zakładanie protez do dróg żółciowych u pacjentów cierpiących na nowotwory złośliwe.

Poza wdrożeniem ECPW specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego wkrótce przeprowadzą kolejne zabiegi, które do tej pory nie były wykonywane w tutejszej pracowni endoskopowej. - Będziemy zakładać protezy przełykowe u pacjentów z chorobami nowotworowymi przełyku. Zamierzamy również leczyć achalazję - chorobę, której charakterystycznym objawem są zaburzenia połykania. W trudnych przypadkach, gdy nie pomaga leczenie farmakologiczne, mamy już możliwość rozszerzania wpustu żołądka przy pomocy technik endoskopowych - mówi Michalski Michalski.

Wdrożenie ECPW jest możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy Szpitala Wojewódzkiego z dr n.med Piotrem Wosiewiczem, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trakcie wieloletniej pracy na Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego im. Profesora Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dotychczas jedyną placówką, która wykonywała endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW) w naszym rejonie było Beskidzkie Centrum Onkologii -Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.