bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 maja 2012
  • 14 maja 2012
  • wyświetleń: 3750

O Rafale Wojaczku w Kolegium

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj

Problematyka związana z doświadczeniem odmienności i obcości nadal pozostaje w kręgu zainteresowań wykładowców i studentów polonistyki KN. W ostatnich dniach odbyły się spotkania zatytułowane "Lubię być obcy" - o Rafale Wojaczku raz jeszcze. Były one poświęcone życiu i twórczości poety a przypadały dokładnie w 41. rocznicę jego śmierci.

Reklama

Rafał Wojaczek
Rafał Wojaczek


W środę miała miejsce projekcja filmu „Wojaczek” (1999) w reżyserii Lecha Majewskiego. Gościliśmy w KN Krzysztofa Siwczyka odtwórcę głównej roli oraz Macieja Meleckiego, scenarzystę filmu. Opowiedzieli oni o przyczynach zainteresowania Wojaczkiem i o pracy nad filmem. Warto podkreślić może, że podczas wszystkich spotkań widoczny był emocjonalny i osobisty stosunek naszych gości zarówno do samego Wojaczka jak i jego poezji.

Maciej Melecki podkreślał, że w jego przypadku zaangażowanie wynika zarówno ze splotu biografii, ponieważ już we wczesnym dzieciństwie zetknął się z bliskimi Wojaczka i dorastał w tym samym mieście, jak i ze świadomego wyboru polonisty i człowieka żywo zainteresowanego literaturą. Krzysztof Siwczyk, który sam jest autorem kilku tomów poetyckich, został filmowym Rafałem, mimo iż nie jest aktorem.

Reżyser filmu dostrzegł jednak nie tylko pewne fizyczne podobieństwo, ale i predyspozycje wynikające z zainteresowania twórczością Wojaczka. Podczas spotkania pytano o legendę poety, o kwestie relacji pomiędzy filmową kreacją a rzeczywistą biografią.
W czwartek studenci KN i zaproszeni licealiści mieli okazję spotkać się z Bogusławem Kiercem, przyjacielem Rafała Wojaczka, opiekunem jego spuścizny, redaktorem tomów a wreszcie autorem biografii poety: Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera.

Bogusław Kierc opowiadał o swoich relacjach z Wojaczkiem, o okolicznościach jego śmierci. Szczególnie mocno podkreślał, że samobójstwo poety nie było wypadkiem ani nie wynikało z załamani nerwowego. Wojaczek dokładnie zaplanował swoją śmierć i uważał ją za realizację swoistego modelu życia. Jego poezja i jego biografia pozostają ze sobą w ścisłym związku. Legenda, którą otoczono później jego postać jest swego rodzaju produktem ubocznym a nie celem poety. Do tego wątku nawiązał także dr Bronisław Maj, który w piątek, wygłosił wykład o twórczości Wojaczka kładąc szczególny nacisk na aspekt związany z doznaniem obcości i akcentując tym samym treści zawarte w tytule naszych spotkań. Dr Maj mówił o koncepcji poezji autora Innej bajki oraz o europejskich i polskich kontekstach tej twórczości. Podkreślił erudycję poety, jego silną świadomość twórczą oraz celowy i przemyślany charakter realizowanego poetyckiego modelu.

Uczestnicy spotkań mieli także okazję wysłuchać utworów Wojaczka recytowanych przez Ryszarda Sypniewskiego i Konrada Ignatowskiego - aktorów Teatru Lalek Banialuka oraz młodych uczestniczek warsztatów recytatorskich przeprowadzonych przez Włodzimierza Pohla. Studentki Kolegium i uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka recytowały wybrane przez siebie wiersze.

Spotkaniom towarzyszyła pokonkursowa wystawa fotografii będących artystyczną interpretacją poezji Wojaczka.

new

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj