bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 września 2015
  • wyświetleń: 7253

Kolegium przechodzi do historii...

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj

We wtorek ostatnia grupa studentów z powodzeniem ukończyła swoją edukację w bielskim Kolegium Nauczycielskim. Tak zakończyła się historia placówki edukacyjnej, która przez 24 lata wykształciła kilka tysięcy nauczycieli.

Kolegium Nauczycielskie przechodzi do historii... · fot. bielsko.info


8 września w Kolegium Nauczycielskim odbyły się ostatnie obrony egzaminów dyplomowych. Po raz ostatni w budynku przy ulicy Krakowskiej pojawili się studenci i wykładowcy. Oficjalnie Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej przestanie istnieć z ostatnim dniem września 2015 roku.

- Trudno mi bez emocji mówić o tych sprawach - oznajmia Józef Mamorski, pierwszy i zarazem ostatni dyrektor Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej, które swoją edukacyjną działalność rozpoczęło w 1991 roku. - Gdzie człowiek nie pójdzie, to ludzie mówią, że szkoda naszej placówki. Trzeba jednak się z tym pogodzić - dodaje z żalem.

Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zlikwidować kolegia nauczycielskie z powodu niżu demograficznego. MEN twierdzi, że nauczycieli można rekrutować z nadmiaru absolwentów uczelni wyższych. - Najpierw likwidowano licea pedagogiczne, potem studia nauczycielskie, a teraz robi się to z kolegiami. Wszystko do czasu, gdy przyjdzie wyż demograficzny. Wówczas znów będzie problem, bo wykwalifikowanych nauczycieli nie uda się naprędce wykształcić - dodaje Józef Mamorski.

Nie wiadomo jaka będzie przyszłość budynku przy ulicy Krakowskiej, które Kolegium Nauczycielskie musi opuścić do 30 września. Zarząd województwa śląskiego przyjął uchwałę w sprawie oddania okazałego gmachu na wynajem. Chętnych na razie brak.

- Dziwi mnie ta beztroska władz. Może się tak okazać, że budynek postoi pusty dwa sezony, wprowadzą się tu lumpy i wszystko podpadnie w ruinę. Niestety jesteśmy na bardzo dobrej drodze w tym kierunku - kończy dyrektor Józef Mamorski.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj