Wiadomości

  • 27 lutego 2019
  • wyświetleń: 4333

Szpital Miejski otrzymał kolejny sprzęt od Fundacji WOŚP

Oddział Noworodkowy w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej wzbogacił się o kolejny sprzęt podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

wośp, szpital miejski
mgr Małgorzata Misik, Położna Oddziałowa Oddziału Noworodkowego w BCO-SM w Bielsku-Białej przy nowym sprzęcie podarowanym przez WOŚP · fot. materiały prasowe


Na Oddział Noworodkowy szpitala przy ul. Wyspiańskiego trafił aparat do badania słuchu, w pełni wyposażone stanowisko do resuscytacji noworodków oraz fotel do tzw. kangurowania (metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem mamy lub taty).

- WOŚP wspiera nasz oddział sukcesywnie od wielu lat. Każdy sprzęt spełnia wymogi zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dlatego możemy pracować i leczyć chore dzieci z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - mówi mgr Małgorzata Misik, Położna Oddziałowa Oddziału Noworodkowego w BCO-SM w Bielsku-Białej.

Do tej pory WOŚP podarowała na Oddział Noworodkowy m.in. inkubatory, kardiomonitory, lampy do fototerapii, pompy infuzyjne czy stanowiska do resuscytacji. Kolejna darowizna zaplanowana jest jeszcze na bieżący rok.

Szpital przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej jest miejscem często wybieranym przez przyszłe mamy na poród dziecka. Każdego roku na świat przychodzi tutaj blisko 2000 maluszków (1834 w 2017 roku oraz 1883 w 2018 roku).

Na Oddziale Noworodkowym jest 20 łóżeczek i 7 inkubatorów, 3 stanowiska intensywnej terapii, 5 stanowisk opieki ciągłej i 4 stanowiska opieki pośredniej. Nad wszystkim czuwa oddany dzieciom personel: ordynator, lekarze specjaliści neonatologii oraz pielęgniarki i położne. Na pełny etat zatrudniona jest położna laktacyjna.

- Nasz malutki pacjent nie powie, że coś się złego dzieje. Dlatego musimy mieć oczy szeroko otwarte, reagować na każdy sygnał noworodka - mówi Małgorzata Misik. - Bardzo duży nacisk kładę na wykształcenie mojego personelu. Średnia wieku pielęgniarek i położnych wynosi ok. 42 lata. Duża część koleżanek posiada wykształcenie wyższe, w tej chwili 10 osób jest w trakcie specjalizacji neonatologicznej. Uważam, że to bardzo ważne, by dziewczyny mogły odważnie podejmować odpowiednie decyzje, adekwatne do sytuacji. Oddział Noworodkowy jest zorganizowany w systemie rooming-in, czyli mama przebywa i opiekuje się dzieckiem przez 24 godziny na dobę. Nasze całe piętro, to jest sala porodowa, sala cięć, oddział położniczy i oddział noworodkowy z salami - jak je nazywam - fizjologii noworodka i patologii noworodka. W każdym z tych punktów pielęgniarki i położne Oddziału Noworodkowego wykonują procedury i sprawują opiekę nad noworodkiem - dodaje Małgorzata Misik.

Oddział Noworodkowy w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej posiada drugi stopień referencyjności, co oznacza, że może przyjąć maluszki od 32 tygodnia ciąży (z wagą ok. 1000-1200 kg) ze średnią patologią. Przy oddziale działa ponadto poradnia patologii noworodka.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.