Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 marca 2018
  • wyświetleń: 2239

Dwie Złote Maski dla Banialuki! Teatr Polski bez nagrody

26 marca 2018 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województw śląskiego i opolskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu.

król maciuś
Dwie Złote Maski dla Banialuki! Teatr Polski bez nagrody · fot. Agnieszka Morcinek / Teatr Lalek Banialuka


Najlepszym artystom naszego regionu Złote Maski wręczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. W obecnej, 50. edycji do Złotej Maski kandydowały przedstawienia premierowe zrealizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

Przedstawienia oceniane były w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter finansowy i wynoszą 4 tys. zł każda. Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego.

Laureaci Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2017 w poszczególnych kategoriach:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU
"Romeo i Julia" Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
"Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA
Artur Barciś za reżyserię spektaklu "Jabłko" Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA
Ewa Kutynia za rolę w spektaklu "Conrad" Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA MĘSKA
Bartłomiej Błaszczyński za rolę w spektaklu "Słowo o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu "Dwanaście krzeseł" Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu "Terror" Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria ROLA WOKALNO-AKTORSKA
Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu operowym "Romeo i Julia" Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria ROLA W TEATRACH LALKOWYCH
Mateusz Barta za rolę w spektaklu "Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu "Buratino" na motywach "Złotego kluczyka" Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA
Luigi Scoglio za scenografię do spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Tradycyjnie uroczystość zorganizowana została wspólnie z Województwem Opolskim, które przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.