Wiadomości

  • 26 marca 2024
  • wyświetleń: 1666

Złote Maski rozdane. Nagroda dla 86-letniego bielskiego aktora

W Częstochowie odbyła się gala wręczenia nagród teatralnych województwa śląskiego. Złotą Maskę otrzymała Agata Biziuk, reżyserka sztuki "Ślub" Gombrowicza wystawianej w bielskiej Banialuce. Nagrody im. Leny Starke otrzymali z kolei Michał Czaderna oraz Aleksander Pestyk z Teatru Polskiego.

Złote Maski 2024
Złote Maski rozdane. Najlepszą reżyserką wybrano Agatę Biziuk za "Ślub" Gombrowicza wystawiany w Banialuce, a nagrody im. Leny Starke trafiły do Michała Czaderny i Aleksandra Pestyka. · fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski Województwa Śląsk


Nagrody im. Leny Starke przyznawane są przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach oraz internetowy Dziennik Teatralny. Jedna z trzech nagród za najlepszą kreację aktorską przypadła Michałowi Czadernie za rolę Marysi - Stanisława Marii Rochowicza w przedstawieniu "Poszukiwany, poszukiwana" Teatru Polskiego.

Za całokształt twórczości nagrodą im. Leny Starke został uhonorowany z kolei Aleksander Pestyk. To najstarszy wciąż grający aktor Teatru Polskiego - 86-latek w Bielsku-Białej występuje od ponad 40 lat. W minionym tygodniu skontaktował się z naszą redakcją jego syn Jarosław. - Tata był wielokrotnie nagradzany, stworzył mnóstwo kreacji postaci na deskach teatrów - przyznaje.

Jak informował Teatr Polski na 60-lecie pracy twórczej Aleksandra Pestyka w 2019 roku, aktor debiutował w Państwowym Teatrze Polskim Bielsko-Cieszyn w spektaklu pt. „Zapomniany”, w reżyserii ówczesnego dyrektora Andrzeja Uramowicza. Występował na deskach teatrów Gniezna, Opola, Tarnowa, Wałbrzycha i Jeleniej Góry, ale kilkakrotnie powracał do Bielska-Białej, by w końcu zostać na stałe w zespole bielskiego teatru. Jego najważniejsze role z wcześniejszego okresu kariery teatralnej to Ludmir w „Panu Jowialskim”, tytułowy „Oskar”, Pasta w „Łezternie”, Malarz w „Romansie z wodewilu”. Mogliśmy go również oglądać w „Dziadach”, „Szewcach”, „Iwonie, księżniczce Burgunda”, „Czarownicach z Salem”, „Balladynie”, „Lalce” i przebojowym „Maydayu”.

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj