bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 września 2017
  • wyświetleń: 5189

Banialuka uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

W piątek, 22 września w siedzibie Teatru Lalek Banialuka odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia teatru. Jubileusz był znakomitą okazją do wręczenia licznych odznaczeń państwowych, w tym przyznanego Teatrowi Banialuka najważniejszego odznaczenia w dziedzinie kultury Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Złotym Medalem Gloria Artis uhonorowano też dyrektor teatru Lucynę Kozień. Wszystkie odznaczenia - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski.

Jubileusz 70 lat Banialuki - 22.09.2017 · fot. Darek Dudziak


Medale „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” otrzymali aktorzy od wielu lat związani z Banialuką. Srebrny - Ryszarda Sypniewski, Brązowe - Magdalena Obidowska, Włodzimierz Pohl, Piotr Tomaszewski i Lucyna Sypniewska.

W tym dniu wieloletni pracownicy teatru uhonorowani zostali również Medalami za Długoletnią Służbę. Złotymi Medalami - aktorzy: Władysław Aniszewski, Maria Byrska, Eugeniusz Jachym i Barbara Rau; pracownicy pracowni teatralnych Halina Piprek i Stanisława Stołowska oraz elektroakustyk Krzysztof Byrski. Srebrnymi Medalami - specjalista rzemiosł teatralnych, rzeźbiarz Rafał Budnik oraz maszynista sceny Lucjan Rodak. Brązowymi Medalami - specjalista ds. promocji i reklamy Katarzyna Jacewicz-Marciniak oraz specjalista rzemiosł teatralnych Robert Marciniak.

Jubileusz 70 lat Banialuki - 22.09.2017
Jubileusz 70 lat Banialuki - 22.09.2017 · fot. Darek Dudziak


Obchody były znakomitą okazją do prezentacji wydawnictwa albumowego "Banialuka. Bielsko-Biała 70 lat" (pod redakcją Lucyny Kozień), który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album zawiera bogato ilustrowane podsumowanie działalności teatru. Istotnym elementem książki jest część dokumentacyjna poświęcona działalności teatru w latach 2007-2017. Już niebawem publikacja będzie dostępna na stronie internetowej www.cyfrowa-banialuka.pl.

Po uroczystości odbyła się 300. w historii teatru premiera. Zrealizowany z rozmachem spektakl „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki przeniósł widzów do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek. 10-osobowy zespół aktorski przy użyciu całego arsenału środków teatralnych i ponad trzydziestu różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, lalki zmechanizowane i trikowe) za sprawą przygód drewnianego pajacyka opowiada o teatrze i o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Jubileusz 70 lat Banialuki - 22.09.2017
Jubileusz 70 lat Banialuki - 22.09.2017 · fot. Darek Dudziak

BM / bielsko.info
źródło: Teatr Lalek Banialuka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj