Wiadomości

  • 13 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 1025

Banialuka zaprasza na ostatnią premierę w sezonie. To sztuka dla dzieci, ale i dorosłych

Już w niedzielę (14 kwietnia) Teatr Lalek Banialuka zaprasza na ostatnią w tym sezonie premierę. Będzie to adaptacja książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego "Mały Książę".

"Mały Książę" to ostatnia premiera w tym sezonie Teatru Lalek Banialuka.
"Mały Książę" to ostatnia premiera w tym sezonie Teatru Lalek Banialuka. · fot. Emilia Klejmont / UM Bielsko-Biała


Banialuka próbuje udowodnić, ta najpopularniejsza książka dla dzieci (została przetłumaczona na ponad 375 języków, dialektów i gwar) jest nie tylko do nich skierowana. Fenomen tego dzieła tkwi między innymi w jego uniwersalności, a ogrom treści i znaczeń, zawartych na zaledwie kilkudziesięciu stronach, pozostają aktualne niezależnie od wieku odbiorcy, szerokości geograficznej, którą zamieszkuje czy też od czasów.

- Mały Książę to bardzo ważny tytuł w literaturze i bardzo ważny tytuł we współczesnym świecie. Zdanie, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, wydaje się w dzisiejszych czasach jedną z ważniejszych myśli filozoficznych. Wszystko dlatego, że współcześnie koncentrujemy się tylko na tym, co jest widoczne dla oczu, a cała reszta nas nie interesuje. Dla ludzi jest ważny pozór, opakowanie bombonierki, a tu chodzi o to, co jest wewnątrz - mówi dyrektor Banialuki Jacek Popławski.

Małego Księcia dla Banialuki zaadoptował i wyreżyserował Filip Jaśkiewicz. - Nie myślałem o tekście Antoine'a de Saint-Exupéry'ego jako o legendzie. Zainteresowało mnie raczej coś małego… najbardziej zainspirował mnie baranek! To on przyciągnął mnie do tego tekstu - wyjaśnia.

Główną rolę w spektaklu gra Maciej Jabłonowski, który co ciekawe nie pałał szczególną sympatią do tej książki w czasach szkolnych. -Traktowałem to jako lekturę, jako coś, co trzeba odbębnić. Dopiero za drugim podejściem, już dorosłym, dojrzałem do tego tekstu. Warto podawać je w sposób prosty. Mamy tu tekst: najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - i po prostu najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, przy czym warto też patrzeć, co idzie za tymi słowami, za relacjami pomiędzy poszczególnymi postaciami - zaznacza.

"Mały Książę" będzie wystawiany w Banialuce od 14 do 21 kwietnia. Pełen repertuar znajdziecie na naszym portalu.

twórcy spektaklu
adaptacja i reżyseria
Filip Jaśkiewicz

scenografia i kostiumy
Katarzyna Leks

muzyka Michał Krzyżanowski

obsada
Maciej Jabłonowski - Mały Książę
Piotr Tomaszewski - Pilot
Dagmara Włoszek-Rabska - Róża, Latarnik
Ziemowit Ptaszkowski - Geograf
Konrad Ignatowski - Pyszałek, Lis
Lucyna Sypniewska - Bankier
Magda Obidowska - Król, Wąż

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj