bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 maja 2017
  • 3 czerwca 2017
  • wyświetleń: 7391

Biała Sobota w Szpitalu Wojewódzkim poświęcona diabetologii

Za nami:

W sobotę 3 czerwca w Poradni Diabetologicznej Szpitala Wojewódzkiego odbędzie się "Biała Sobota". Tematem dnia otwartego będzie cukrzyca - jej wczesne wykrywanie i profilaktyka.

Reklama

szpital wojewódzki
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej · fot. BPBP SA


W godzinach 9.00-13.00 w Poradni Diabetologicznej szpitala będzie można dokonać pomiaru poziomu cukru, otrzymać poradę lekarską oraz wziąć udział w zajęciach poświęconych dietetyce przeciwcukrzycowej. Badanie poziomu cukru należy przyjść na czczo tzn. nie wolno ani jeść, ani pić żadnych płynów.

Cukrzyca jest poważną, przewlekłą chorobą, która rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu regulującego poziom cukru/glukozy we krwi) lub jeżeli organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystywać wytwarzanej insuliny. Cukrzyca jest również ważnym problemem zdrowia publicznego i jedną z czterech priorytetowych chorób niezakaźnych, którym wydano walkę na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci systematycznie rosła liczba zachorowań i rozpowszechnienie cukrzycy.

W Polsce choruje na cukrzycę 2 mln 700  tys. osób, z czego 550 tys. o tym nie wie. Po raz pierwszy też prezentowane są przez Główny Urząd Statystyczny dane o cukrzycy, oceniające jej występowanie w zawale serca.

Jeśli nie poprawi się prewencji oraz aktualnych wskaźników i trendów (zły scenariusz) to przy przewidywalnym starzeniu się populacji w czasie 20 lat liczba chorych zwiększy się o 80 proc. Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że Polsce na cukrzycę leczy się w ramach NFZ 2 130 494 osoby.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.