bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 grudnia 2016
  • wyświetleń: 10193

Ekumeniczna wigilia dla ubogich i bezdomnych na os. Karpackim

Około 200 osób wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, zorganizowanej 24 grudnia przez bielskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w stołówce szkolnej na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej. W tym największym w diecezji bielsko-żywieckiej bożonarodzeniowym spotkaniu po raz 26. przy wspólnym stole zasiedli bezdomni, osoby samotne i ubogie wspólnie z duchownymi z Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a także przedstawicielami władz miejskich, samorządowcami i politykami.

Ekumeniczna wigilia dla ubogich i bezdomnych na os. Karpackim - 24.12.2016 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel przypomniał podczas składanych życzeń, że dokładnie sto lat temu umierał na raka żołądka brat Albert Chmielowski - „człowiek, który mówił, że trzeba być w życiu dobrym jak chleb”. Biskup zachęcił, by popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość oczami tego świętego.

- Oczyma tego, który chciał być dobry jak chleb. Tego, który umierał w Boże Narodzenie. On połączył w swoim życiu radość tworzenia ze służbą ubogim. Był malarzem, zaangażował się w obronę ojczyzny, po ulicach Krakowa żebrał dla potrzebujących i rozdawał to potem tym, którzy przychodzili do jego ogrzewalni - dodał, życząc, by zobaczyć w ludziach spotykanych tych, którzy nas obdarowują dobrem, słowem, chlebem, przyjaźnią, lub takich, którzy oczekują od nas wsparcia.

Specjalne życzenia wygłosił także przedstawiciel biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Krzysztof Cienciała. Luterański duchowny życzył, by podczas świątecznych spotkań dostrzec i światło przychodzącego na świat Chrystusa i Jego miłość. - Ta miłość, jeżeli jest wlana w nasze serca, potrafi działać i być otwarta na drugiego człowieka - powiedział, zachęcając, by z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Piotr Ryszka, prezes bielskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, przyznał w rozmowie, że cieszy się, iż będzie w Boże Narodzenie uczestniczyć w inauguracji Roku św. Brata Alberta w katedrze na Wawelu. - Rok miłosierdzia się skończył, ale nie kończy się miłosierdzie - zaznaczył i wyraził smutek, że w społeczeństwie wciąż panuje dużo stereotypów i niezrozumienia, jeżeli chodzi o pomoc ludziom ubogim. - O życie człowieka będą walczył do końca - zapewnił.

Uczestnicy wigilii podkreślali w rozmowach, że takie spotkania są im bardzo potrzebne. - Straciłem pracę, szukałem pomocy u brata Alberta. Różnie to bywa w życiu. Dziś dzielimy się opłatkiem i życzymy sobie lepszego roku niż był dotąd. To pomaga - powiedział 50-letni Robert.

Życzenia złożyli także m.in. prezydent miasta Jacek Krywult oraz poseł Stanisław Pięta. Spotkanie, podczas którego uczestnicy podzielili się opłatkiem, wypowiedzieli osobiste życzenia ,a następnie zjedli wigilijne potrawy - barszcz, krokiety, rybę, sałatkę i ciasto - zakończyło wspólne kolędowanie.

Na wigilii obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz instytucji charytatywnych, z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Robertem Kasprowskim. Do udziału w wieczerzy zaproszono między innymi stałych podopiecznych Towarzystwa, na co dzień korzystających z kuchni prowadzonej przez Towarzystwo oraz mieszkańców miejskiej noclegowni.

Wigilia dla potrzebujących w szkolnej stołówce szkoły podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej odbyła się po raz pierwszy. Dotąd takie spotkania odbywały się w stołówce bielskiej „Apeny”.

Bielskie Towarzystwo im. św. Brata Alberta prowadzi także kuchnię, łaźnię i udostępnia magazyn odzieży używanej dla najbardziej potrzebujących. Co roku organizuje spotkania wielkanocne z posiłkiem i wieczerze wigilijne.

Z okazji Wielkanocy, Dnia Dziecka, św. Mikołaja, Świąt Bożego Narodzenia, przygotowuje 6 tys. paczek dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. W miesiącach wakacyjnych Towarzystwo organizuje zakup pomocy szkolnych dla ok. 500 dzieci.

new / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.