bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2016
  • 12 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 10027

Muszą opuścić lokale. MOPS proponuje miejsce w noclegowni...

Do 6 września kilkadziesiąt osób zamieszkujących tzw. lokale przejściowe w bloku przy ulicy Wapienickiej 34 musi opuścić zajmowane przez siebie pokoje. MOPS tłumaczy swoją decyzję zmianą przepisów o pomocy społecznej i proponuje... miejsce w schronisku dla bezdomnych.

lokatorzy
Lokatorzy bloku przy ulicy Wapienickiej wzięli udział w konferencji Partii Razem · fot. materiały prasowe


W bloku przy ulicy Wapienickiej 34 mieszka blisko 50 osób wywodzących się z bezdomności. Są to kobiety z dziećmi, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, samotne, wykluczone i bezrobotne, o niskich dochodach. Na przełomie lipca i sierpnia Zakład Gospodarki Mieszkaniowej poinformował lokatorów, że "z uwagi na zmianę przepisów, które wejdą w życie z dniem 5 września 2016 roku i wygaśnięciem decyzji wydanych przez MOPS oraz w konsekwencji rozwiązaniem umowy najmu pomiędzy MOPS i ZGM do dnia 6 września 2016 roku lokatorzy powinni opuścić zajmowany lokal mieszkalny".

- W przeciwnym wypadku czeka ich płacenie odszkodowań. Postraszono lokatorów, że odszkodowanie ma wynosić do 50 złotych dziennie. A mieszkań mogą sobie poszukać na wolnym rynku. Jeśli nie znajdą, jest przecież noclegownia - mówi Szymon Kania z Partii Razem, która zorganizowała w środę konferencję prasową z lokatorami mieszkań przejściowych.

razem
Konferencja Partii Razem · fot. materiały prasowe


Według członków Partii Razem takie postępowanie służb miejskich jest objawem wyjątkowej bezduszności wobec osób mocno pokrzywdzonych przez los, a także skandalicznym naruszeniem zasad współżycia społecznego oraz wynikający z przepisów prawa obowiązków zapobiegania niepewności mieszkaniowej. - Wzywamy miasto do wycofania się z planów wyrzucenia tych ludzi z domu - apeluje Szymon Kania.

Partia Razem protestuje także przeciwko zarabianiu przez bielski ZGM na pomocy społecznej. - Jak inaczej interpretować fakt, że czynsz najmu mieszkania przejściowego o powierzchni 12 metrów kwadratowych ZGM ustalił na horrendalnym poziomie 20 zł / m2? Dla porównania w Krakowie w lokalach socjalnych stawka wynosi 1,50 zł / m2 - kończy przedstawiciel Partii Razem.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.