bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 5755

Badania archeologiczne przy kościele ewangelickim w Starym Bielsku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj

Rozpoczął się drugi etap badań archeologicznych w rejonie kościoła Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Prowadzą je archeolodzy z bielskiego Muzeum - Bożena i Bogusław Chorążowie. Pierwszy etap tych badań miał miejsce późną jesienią ubiegłego roku i łączył się z nadzorowaniem prac ziemnych związanych z przebudową placu parkingowego w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

prace archeologiczne
Badania archeologiczne przy kościele ewangelickim w Starym Bielsku · fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej


Pomimo budowy w pobliżu ewangelickiej świątyni, obecność archeologów na miejscu nie jest związana z nią samą. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że kościół Jana Chrzciciela wzniesiono w latach 1818-1827 na obrzeżach grodziska w Starym Bielsku, uważanego przez większość badaczy za najstarszy relikt osadnictwa średniowiecznego w rejonie Bielska.

Kościół Jana Chrzciciela powstał na gruntach wykupionej przez gminę ewangelicką części dolnego folwarku starobielskiego, w rejonie południowo-zachodniego skraju grodziska, zwanego w tym czasie Wałami Szwedzkimi lub Pogańskim Wałem. Na potrzeby budowy kościoła oraz jego otoczenia zniwelowano w tym rejonie podwójną linię wałów ziemnych oraz zasypano fosę.

Z tego właśnie względu niejasny dla badaczy obiektu pozostawał przebieg linii fortyfikacyjnych w tym rejonie grodziska. Przełomem w badaniach stało się odkrycie mapy w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pochodzi ona z 1824 roku i ukazuje dość szczegółowo przebieg fortyfikacji grodziska oraz lokalizację kościoła położonego na zewnętrznym obrzeżu fosy, w linii przebiegu wału zewnętrznego.

Celem podjętych obecnie badań wykopaliskowych jest weryfikacja terenowa przedstawionej na mapie sytuacji, a także częściowe przebadanie zlikwidowanych reliktów fortyfikacyjnych grodziska.

ab / bielsko.info, źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj