bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 3335

Europejskie Dni Dziedzictwa z Muzeum Historycznym

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj

Za nami:

Po raz kolejny bielskie Muzeum bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez naszych muzealników. Wszystkie wykłady są bezpłatne i odbywają się w Zamku Książąt Sułkowskich.

Herb Książąt Sułkowskich 18 III 1752
Herb Książąt Sułkowskich 18 III 1752


7 września, godz. 11.00-11.45
Książęta Sułkowscy - żołnierze niepodległości?, prowadzenie Grzegorz Madej

Opowieść o przedstawicielach magnackiego rodu Sułkowskich, którzy na różne sposoby wpisali się w walkę o niepodległą Rzeczpospolitą, począwszy od konfederacji barskiej, przez czasy napoleońskie, Wiosnę Ludów, aż po rok 1918.

pomnik
Ryszard Sroczyński, Projekt pomnika A. Mickiewicza · fot. fot. Alicja Migdał-Drost, Muzeum Historyczne w Bie


8 września, godz. 11.00-12.00
Jedno miejsce - dwa pomniki, prowadzenie Kinga Kawczak

W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajdują się dwa gipsowe projekty monumentu Adama Mickiewicza, autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego, oraz archiwalia dotyczące pomnika Gabriela Narutowicza. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad formą upamiętnienia znanych Polaków w Bielsku-Białej.

grodzisko
Grodzisko w Starym Bielsku z lotu ptaka · fot. Fot. Wojciech Gorgolewski


8 września, godz. 15.00-17.00
„Polskie sploty” nad Białą - dorobek badań archeologicznych i architektonicznych II Rzeczpospolitej w Starym Bielsku, prowadzenie Bożena i Bogusław Chorąży

Okres II Rzeczpospolitej to czas realizacji pierwszych profesjonalnych badań archeologicznych i architektonicznych na ziemi bielskiej. Dotyczą one dwóch obiektów istotnych dla średniowiecznych dziejów tego obszaru - grodziska oraz kościoła pw. św. Stanisława, położonych w Starym Bielsku. W obydwu przypadkach prace badawcze prowadzone były pod auspicjami Muzeum Śląskiego w Katowicach - instytucji muzealnej i naukowej powołanej do życia przez władze województwa śląskiego w czasach II Rzeczpospolitej.


ogród
A. Bunsch, Ogród Szkoły Przemysłowej w Bielsku, 1922 r. · fot. fot. A. Migdał-Drost


15 września, godz. 11.00-12.00
Adam Bunsch w Bielskiej Szkole Przemysłowej, prowadzenie Teresa Dudek Bujarek

Obraz Adama Bunscha zatytułowany Ogród Szkoły Przemysłowej w Bielsku stanowić będzie punkt wyjścia do rozważań nad rolą tego artysty w mieście nad Białą i znaczeniem Państwowej Szkoły Przemysłowej w kształtowaniu polskiego życia kulturalnego.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj