bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 23 sierpnia 2011
  • 6 listopada 2011
  • wyświetleń: 4218

Wystawa "W krainie umarłych"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj

Za nami:

Ekspozycja „W krainie umarłych - wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej” to prezentacja niezwykle interesującego eksponatu związanego z ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan.

sarkofag


Jest to górna partia drewnianego wieka sarkofagu antropoidalnego z czasów XXVI dynastii (VII w. przed Chrystusem). Eksponat ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w bielskim muzeum po specjalistycznej konserwacji przeprowadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Fragment wieka ma znacznie startą polichromię, kolor na twarzy zachował się jednak dobrze, jak również ekspresyjne, inkrustowane oczy (lewe jest uzupełnione). Właśnie w czasach XXVI dynastii pojawiła się grupa sarkofagów antropoidalnych z malowanymi na zielono twarzami i wielkimi, spłaszczonymi nieco od góry perukami. Zielony kolor wyrażał utożsamienie zmarłego z bogiem zmarłych Ozyrysem, często przedstawianym z takim kolorem skóry. Zieleń oznaczała nadzieję odrodzenia, była kolorem życia i zwycięstwa nad śmiercią.

Eksponat został pokazany w niezwykle interesującej oprawie. Jest nią rekonstrukcja komory grobowej z okresu tzw. Nowego Państwa, z czasów panowania XVIII i XIX dynastii (1550-1181). Jej ściany pokryte są wielkowymiarowymi malowidłami przedstawiające sceny najczęściej wyobrażane w grobowcach egipskich z tego okresu m.in.: sąd Ozyrysa, ceremonie pogrzebowe, przedstawienia zmarłych z ofiarami itp.

Oglądając wystawę można usłyszeć oryginalny egipski utwór muzyczny pochodzący z Górnego Egiptu (prawdopodobnie koptyjski), we współczesnej aranżacji Rafała i Dominiki Gondek. Jest też specjalna propozycja dla tych, którzy zechcą zgłębiać tajemnice hieroglifów-można zapisać swoje imię hieroglifami w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce.Ekspozycja będzie czynna do końca 2011 roku.

olik / bielsko.info, źródło: Muzeum w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum" podaj