bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 20 marca 2013
  • wyświetleń: 812

Czuli barbarzyńcy po raz drugi

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj

Za nami:

Już w czwartek 21 marca w Kolegium Nauczycielskim rusza druga edycja cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". Pierwszą odsłoną projektu będzie przegląd czeskich filmów z historią w tle.

czuli barbarzyńcy
"Czuli barbarzyńcy" to cykl spotkań, wykładów i warsztatów o kulturze czeskiej · fot. ab / bielsko.info


- Przygotowaliśmy pokaz wybitnych czeskich filmów, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. Chcielibyśmy rozmawiać o tym, jak Czesi pokazywali życie ludzi w cieniu dziejowych zdarzeń, jakie problemu dostrzegają patrząc na historię własnego kraju - mówi zastępca dyrektora Kolegium Nauczycielskiego, Jarosław Zięba.

Historia narodu i państwa jest w Polsce tematem gorącym, zwłaszcza w ostatnich latach - warto może przyjrzeć się jak ten problem traktują nasi sąsiedzi, dostrzec podobieństwa i różnice. Wśród reżyserów: Jan Hřebejk, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Ondřej Trojan oraz David Vondraček. Dwa z sześciu filmów nie były dotąd pokazywane w Polsce każdy z tytułów był wielokrotnie nagradzany.

Film dokumentalny Davida Vondračka „Láska v hrobě” („Miłość w grobie”) otrzymał 2 marca 2013r. najważniejszą nagrodę filmową w Czechach: Czeskie Lwy 2012 (w kategorii filmu dokumentalnego). W ramach przeglądu odbędzie się spotkanie z reżyserem, który podejmuje trudny i drażliwy temat.

Każdej projekcji towarzyszyć będzie prelekcja - komentarz, który pozwoli ujrzeć ukazane w filmie problemy w pełniejszym świetle. O filmach mówić będą: filmoznawca i entuzjasta czeskiego kina Jacek Dziduszko, profesor Alina Madej - filmoznawca i wykładowca UŚ, krytyk filmowy Anita Piotrowska oraz Mariusz Surosz, który zajmuje się od lat opisem czeskiej historii XX wieku.

Wszystkie projekcje odbędą się w Kolegium Nauczycielskim przy ul. Krakowskiej 30. Wstęp jest wolny.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 .

Więcej informacji o cyklu na stronie www.czulibarbarzyncy.pl.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj