bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 30 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2441

[FOTO] Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom

Na Placu Wojska Polskiego zakończyło się wypełnianie systemu antykompresyjnego specjalnym substratem. Ułożono system drenarski, napowietrzający oraz nawadniający, a skrzynie systemu zamknięto i powoli zaczynają znikać pod placem.

Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom
Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom · fot. Facebook / Dariusz Gajny


Jak tłumaczy w mediach społecznościowych Dariusz Gajny, ogrodnik miejski, systemy antykompresyjne to niebieskie skrzynie, które zapobiegają zagęszczaniu podłoża, w którym rosną drzewa, a tym samym umożliwiają swobodny przepływ wody, składników odżywczych i powietrza w strefie korzeniowej drzew. Składają się z modularnych części, które razem tworzą rodzaj konstrukcji. Konstrukcja ta przejmuje duże obciążenia spowodowane ruchem pojazdów, podczas gdy substrat wewnątrz konstrukcji pozostaje nieskompresowany i dzięki temu zapewnia drzewu optymalne warunki.

- Zastosowanie takiego systemu pozwoli na polepszenie warunków do rozwoju drzew w trudnym miejskim środowisku a posadzone drzewa będą cieszyły nas i przyszłe pokolenia. Sadzimy świadomie a nie tak jak kiedyś "jakoś to będzie". Drzewa zasilane będą wodą opadową z podziemnych zbiorników o których pisałem wcześniej - napisał w mediach społecznościowych Gajny.

Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom
Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom · fot. Facebook / Dariusz Gajny


O zakończeniu montowania systemu antykompresyjnego Dariusz Gajny poinformował w środę, 29 czerwca. - Ten konkretny system wcześniej był montowany tylko we Wrocławiu, (który jest jednym z liderów w kraju w zakresie ochrony zieleni w mieście). Cieszę się, że wykonawca podszedł do montażu zgodnie ze wszystkimi zaleceniami a Bielsko-Biała korzysta z najnowocześniejszych technologii wspomagających zieleń - wyjaśnił.

System przygotowywany jest pod klony w odmianie „Autumn Blaze” - to właśnie te drzewa będą zasadzone na płycie placu. Jest to odmiana mrozoodporna, która dobrze znosi warunki miejskie. Dorasta do 12-15 metrów wysokości, dlatego nie będzie konieczności przycinania korony ze względu na nadmierny rozrost. Dodatkowo jesienią liście przebarwiają się na kolor karminowy lub pomarańczowy.

montaż systemu antykompresyjnego na Placu Wojska Polskiego - 21.06.2022 · fot. Facebook/ Dariusz Gajny


Sadzone drzewa mają obwód pnia wynoszący 45 cm oraz 7 metrów wysokości. Drzewa znajdują się obecnie w szkółce Van den Berk Nurseries w Holandii, gdzie od wiosny są przygotowywane do podróży. Już jesienią wyruszą w drogę do naszego miasta, a do przebycia będzie aż 1200 km.

Gajny opublikował także zdjęcie drzew w szkółce - konkretne sztuki zarezerwowane dla naszego miasta: 20 sztuk na plac oraz 3 sztuki od strony DH Klimczok. Nie będą to jedyne drzewa w tej przestrzeni, ponieważ w sumie na placu oraz ulicy Cyniarskiej pojawi się 68 nowych drzew.

Nowoczesny system na Pl. Wojska Polskiego. Pomoże drzewom
Drzewa zarezerwowane dla Bielska-Białej · fot. Facebook / Dariusz Gajny

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.